Site-specific development and fatigue evaluation of a tension leg platform for floating wind deployment in Türki̇ye
Sahaya özel gergi ayaklı platform geliştirilmesi ve yorulma performansının değerlendirilmesi: Türkiye'de yüzer rüzgar enerjisi kurulumu
  1. Tez No: 972942
  2. Yazar: MUHAMMED UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF OĞUZ, DR. CİHAN EMRE UZUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, yüzer rüzgar platformları için yerel güç üretimi tahmini, hidrodinamik davranış ve yorulma değerlendirmesini içeren erken aşama uygunluk analizi ve tasarım odaklı bir değerlendirme yaklaşımı sunmaktadır. Çalışma, tipik olarak Atlantik Okyanusu gibi yüksek rüzgar ve dalga koşullarına göre geliştirilen bu teknolojiye kıyasla, dik kıta sahanlığı ve daha ılıman deniz iklimi ile öne çıkan Türkiye'deki potansiyel uygulamalara odaklanmaktadır. Yaklaşım, teknik olarak birbiriyle bağlantılı iki ana unsura dayanmaktadır: hidrodinamik tepki ve yapısal yorulma. Bu konular, zaman alanında yapılan simülasyonlar ve uzun dönemli istatistiksel yüklemeler yoluyla incelenmiştir. Hidrodinamik açıdan, çalışmada kullanılan modelin sistemin aero-hidro-servoelastik davranışını ne ölçüde etkilediği değerlendirilerek tasarım sürecine yön verilmektedir. Bunu takiben, çeşitli platform türleri karşılaştırılarak ve saha özelindeki çevresel veriler dikkate alınarak kritik yapısal bölgelerde yorulma analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, birbiriyle bağlantılı bir tasarım yaklaşımını desteklemekte ve bu yaklaşım, Türkiye'nin potansiyel ve temsil teşkil edici açık deniz rüzgar sahalarından biri olan Kıyıköy için uygun bir yüzer rüzgar platformunun geliştirilmesinde uygulanmaktadır. Geliştirilen konsept, yerel metocean koşulları altında uygunluk açısından değerlendirilmiş ve uzun dönemli rüzgar verilerine dayalı olarak enerji üretim kapasitesi, kapasite faktörü cinsinden tahmin edilmiştir. Sonuçlar, ılıman iklimlere ve orta derinliklere sahip bölgelerde yüzer rüzgar türbini kurulumlarının, mevcut referanslarla karşılaştırılabilir bir performans sergileyebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an early-stage suitability assessment and a design-oriented evaluation approach for floating wind platforms, including site-specific power output estimation, hydrodynamic behavior, and fatigue assessment. It focuses on potential applications in Türkiye, where steep continental shelf and milder maritime climates contrast with the high-wind, high-wave conditions typically considered for this technology, such as those found in the Atlantic. The approach centers on two technically interconnected aspects: hydrodynamic response and structural fatigue. The topics are examined through time-domain simulations and long-term statistical loading. From a hydrodynamic perspective, the study assesses the extent to which the hydrodynamic model influences the coupled aero-hydro-servo-elastic behavior of the system, feeding early-stage design considerations. Subsequently, a fatigue analysis evaluates critical structural locations by comparing multiple platform types and incorporating site-specific environmental data. These insights support an interlinked design approach, which is applied to develop an offshore wind platform suitable for a potential and representative offshore wind site in Kıyıköy, Türkiye. The concept is then assessed for its suitability under local metocean conditions, and the power output is estimated based on long-term wind data, expressed as a capacity factor. The results suggest that floating wind deployment in mild-climate, moderate-depth regions may achieve performance comparable to existing references.