Potasyum sorbatın DNA, antioksidan enzimler ve A549 hücre hattı üzerine etkilerinin in-silico ve in-vitro yöntemlerle araştırılması
Investigation of the effects of potassium sorbate on DNA, antioxidant enzymes, and A549 cell line using in-silico and in-vitro methods
- Tez No: 972946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yaygın olarak kullanılan bir gıda koruyucusu olan potasyum sorbatın (PS) potansiyel biyolojik etkilerini in silico ve in vitro yaklaşımlar ile araştırmaktadır. Moleküler docking simülasyonları, PS'nin insan antioksidan enzimleri katalaz (CAT) ve süperoksit dismutaz (SOD) ile DNA'ya bağlanma potansiyelini değerlendirmek için gerçekleştirilmiştir. Plazmit ve ctDNA örnekleri PS'ye maruz bırakılmış ve spektrofotometri ile agaroz jel elektroforezi kullanılarak analiz edilmiştir. Ek olarak, Fenton reaksiyonları ile oksidatif stres koşulları taklit edilmiştir. A549 hücreleri farklı PS konsantrasyonları ile muamele edilmiş, MTT testleri ve enzim aktivite ölçümleri yapılmıştır. Son olarak, PS'nin tek başına ve askorbik asit (ASC) ile kombinasyon halindeki antibakteriyel etkileri Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterilere karşı test edilmiştir.Docking sonuçları, PS'nin CAT ve SOD enzimleri ile güçlü etkileşimler kurduğunu göstermiştir. Spektrofotometrik analiz PS'nin DNA'ya doğrudan bağlanmadığını ortaya koymuş, ancak elektroforez sonuçları Fe³⁺ varlığında DNA parçalanmasının arttığını göstermiştir; bu durum PS'nin pro-oksidan potansiyele sahip olabileceğini düşündürmektedir. İn vitro deneylerde PS, CAT aktivitesini doza bağlı olarak azaltmış, düşük dozlarda ise SOD aktivitesini artırmış fakat yüksek konsantrasyonlarda inhibisyona yol açmıştır. MTT testleri, doza bağlı sitotoksisite ortaya koymuştur. Beklenmedik şekilde, ASC'nin PS'nin antibakteriyel etkinliğini azalttığı gözlenmiş ve bu bulgu önceki raporlarla çelişmiştir. Bu sonuçlar, PS'nin toksik olmayan alt konsantrasyonlarda bile belirli koşullar altında oksidatif ve sitotoksik etkiler gösterebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the potential biological effects of potassium sorbate (PS), a widely used food preservative, through combined in silico and in vitro approaches. Molecular docking simulations were conducted to assess PS binding to human antioxidant enzymes catalase (CAT) and superoxide dismutase (SOD), as well as DNA. Plasmid and ctDNA samples were exposed to PS and evaluated by spectrophotometry and agarose gel electrophoresis. Additional experiments were performed to simulate oxidative stress via Fenton reactions. A549 cells were treated with various PS concentrations, and MTT assays and enzyme activity measurements were conducted. Lastly, the antibacterial effects of PS alone and in combination with ascorbic acid (ASC) were tested against Gram-positive and Gram-negative bacteria. Docking results showed that PS interacts strongly with CAT and SOD enzymes. Spectrophotometric analysis showed no direct PS-DNA binding, but electrophoresis revealed enhanced DNA cleavage in the presence of Fe³⁺, suggesting pro-oxidant potential. In vitro, PS reduced CAT activity dose dependently, while low doses increased SOD activity before inhibition occurred at higher levels. MTT assays showed dose-related cytotoxicity. Surprisingly, ASC reduced PS's antibacterial efficacy, contradicting previous reports. These findings suggest that even at sub toxic concentrations, PS may exert oxidative and cytotoxic effects under certain condition.