İşletmelerde finansal planlamanın gelecek fon ihtiyaçlarının tahmin edilmesi açısından incelenmesi ve örnek uygulama
Studing financial planning on managements according to estimation of the future fund needs and a case study
  1. Tez No: 97298
  2. Yazar: AYHAN SARIYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ KÜKRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bir işletmeyi başarıya ulaştıran, diğer işletmeler karşısında rekabet şansım artıran, işletmenin karını maksimize etmesini sağlayan şartlardan biri ve en önemlisi işletme ile ilgili fınansal işlemlerdir. İşletmenin faaliyetlerini sağlıklı şekilde sürdürebilmesi iyi bir planlamaya, finansla planlamanın en iyi şeklide yapılmasına bağlıdır. Finansal planlama ile kaynakların kullanılacağı yerler ve bunların kullanılma şekilleri belirlenerek kaynak israfı önlenmiş olur. Finansal planlama ve doğru yapılan finansal tahmin işletmenin amaçlarından olan süreklilik, büyüme ve karını en yüksem seviyeye getirme konularında işletmeyi başarıya ulaştıracak ve işletmenin piyasa değerini artıracaktır. Finansal planlama; dünyada her alanda olduğu gibi işletme ve finansal konularda meydana gelen değişikliklerin :de takip edilmesini sağlayacaktır. Finansal planlama ve fon ihtiyacının tahmini finans yöneticisinin önemini artırmış; finans yöneticisini eskiden olduğu gibi sadece ihtiyaç duyulan kaynaklan temin eden ve rapor hazırlayan kişi olmaktan çıkarmış, işletme ile ilgili yeni finansal politika ve stratejiler belirleyen, bunları uygulayan ve uygulamanın sonuçlarım kontrol eden kişi konumuna getirmiştir. I Firmalar açısından çok önemli bir konu olan ve firmayı başarıya götürmede temel etkenlerden en önemlisi olan finansman veya fon ihtiyacının tahmin edilebilmesi ve tahmine dayalı olarak hazırlanan finansal tabloların verimli şekilde kullanılmasının araştırıldığı bu çalışmamızda, finansal tahminlerin nasıl yapılması gerektiği ve isabetli tahminlerin önemi üzerinde durulmuştur. Tahminlerde kısa ve uzun dönemli finansal planlamaya uygun olarak, kısa dönem finansal tahmin çeşitlerinden bütçeleme üzerinde geniş kapsamlı olarak durulmuştur. Özellikle tahminlerin isabetli olması açısından kısa dönemli tahminlerin yapılması ve firmanın kısa dönem hedeflerini buna göre ayarlamasının gerekliliğinden bahsedilmiştir. Bunun yanında firmanın özellikle yatırımlar açısından uzun dönem finansal tahminlerdeHI bulunması, gelecekteki birkaç yıllık yatırım harcamalarını önceden planlaması gerektiği ve buna uygun tahmin yöntemlerini kullanması gerektiği belirtilmiştir. Çalışmada öncelikle genel olarak finansal planlama ve öneminden bahsedilmiş, daha sonra kısa ve uzun süreli finansal tahminlerin nasıl yapılacağı, tahminlerde meydana gelen sapmalar ve bunların etkilerinden bahsedilerek bir örnekle işletmenin gelecek fon ihtiyacımn nasıl tahmin edileceği anlatılmıştır. Sonuç olarak işletmenin finansal tahminleri objektif yaklaşımlarla ele almaları, olmayan, gerçekleşmesi mümkün olmayan kararlan tahminlerde gerçekleşecekmiş gibi göstermemeleri, firmanın hedeflerini iyi belirleyip, buna göre bir finansal planlama yapmaları gerektiği vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY One of the most important conditions which provides the success of a business, increases its power of conpetition maximises its profit are the finanial proesses related with that business. The sound continuity of the activites of the business depends upon a good planning and the application fo financal planning. By financial planning the areas where the sources will be used and how these sources will be used are determined and thus the extravagant use of the sources be prevented. Financial planning and a good financial speculation will meet the aims of the business in terms of permanence, development and increasing profit at utmost level and will heighten the market worth of the firm. Financial planning will provide to pursue the change not only in business and financial matters but also other subjects in the world. Financial planning and the speculations of the fund needs have increased the importance of the finance manager; have caused him to become a person other than one supporting only the references and sources in need and preparing reports; a person who determines new financial politics and strategies related with the business; a person who applies these and controls the results of these applications. In this thesis, which covers the beneficial use of financial tables prepared on speculations and the speculations of fund needs or financing which is one of the most essential factors leading the firm to success and is of great importance, attention is drawn on the importance of right speculations and how financial speculations should be made. Relevant to short term and long term financial planning in terms of speculation, emphasise intensity is on“budgeting”which is also a short term financial speculation type. Especially the need for short term speculations in order to get right speculations and the need to plan short term goals of the firm is menticned broadly with reference to these speculations.It is also stated that long term speculations are in need because of the investment of the firms and that its investment costs should be planned beforehand, and relevant speculation methods should be used. In this study, financial planning and its importance is dealt with in detail. Afterwards, the process of making long-term and short term financial speculations, the deviation of speculations, and with an example how the fund necessities for future could be speculated the effects of these are mentioned. As a result, emphasise is given on that the financial speculations of the firm should ve handled with objective approaches, that the resolutions which are impossible to be realized should not be shown as if they will be realized, the determination process of the aims of the firm and the preparation of financial planning according to decisions