Jejunal fleple rekonstrüksiyonda revaskülarizasyon stratejisinin ve iskemik ön koşullandırmanın histopatolojik incelemeler, biyokimyasal belirteçler ve görüntüleme yöntemleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of revascularization strategy and ischemic preconditioning in jejunal flap reconstruction through histopathological investigations , biochemical markers, and imaging techniques
- Tez No: 972988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP GENCAY ÜSTÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Jejunum flebi, çapının özofagus çapıyla uyumlu olması ve intrinsik motilitesi gibi avantajları sebebiyle özofagus rekonstrüksiyonunda altın standarttır. Bununla birlikte, jejunal mukoza vücutta iskemiye ve mikrosirkülasyon bozukluğuna en duyarlı olan dokulardandır. Bu duyarlılık, fistül ve striktür gibi komplikasyonların riskini arttırır. Bu komplikasyonlar, flebin transferi esnasında oluşan iskemi reperfüzyon hasarı (İRH) ile ilişkilidir. İRH'yi azaltmak için uygulanabilecek stratejiler arasında revaskülarizasyon önceliğinin belirlenmesi ve güncel bir fenomen olan iskemik ön koşullandırma (İÖK) yer almaktadır. Çalışmada bu stratejilerin lokal histopatolojik hasar ve sistemik inflamatuar yanıt üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla her birinde altışar adet sıçan olacak şekilde sekiz grup oluşturuldu. Bunlar kontrol (K), önce arteriyel dolaşımın sağlandığı (A), önce venöz dolaşımın sağlandığı (V),arteriyel-venöz dolaşımın aynı anda sağlandığı (AV) gruplar ve bunların İÖK yapılan eşlenik gruplarıydı. Chiu histopatolojik hasar evrelendirme sistemiyle yapılan lokal histopatolojik hasar analizinde dört grup arasında yapılan karşılaştırmada A ve V grupları arasında istatistiksel anlamlılık saptandı. Ayrıca İÖK A,V,AV gruplarında lokal doku hasarını anlamlı ölçüde azalttı. ICG görüntülemesi sonucunda jejunal segmentte en yüksek dolaşım hasarı grup A'da en düşük dolaşım hasarı ise grup V'de saptandı. Tümör nekroz faktör-α ve Süperoksid dismutaz belirteçlerinin analizinde ise dört grup arasında yapılan karşılaştırmada gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı; ancak Grup A ile Grup V arasında yapılan ikili analizde ve Box-plot grafiğinde anlamlı fark görüldü. İÖK hiçbir grupta sistemik inflamatuar yanıtı veya inflamatuar yanıttan koruyuculuğu değiştirmedi. Bulgularımız, yirmi dakika gibi kısa süreli iskemide dahi doku hasarının oluşabildiğini, venöz dolaşımın önceliklendirilmesinin lokal dokuda bu hasarı azalttığını ve İÖK yönteminin sistemik yanıtı etkilemeden lokal doku hasarından koruyucu etki sağlayabildiği göstermektedir. Bu iki strateji, flep yaşamsallığını artırarak komplikasyonların azaltılmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The jejunal flap is considered the gold standard in esophageal reconstruction due to advantages such as its diameter being compatible with that of the esophagus and its intrinsic motility. However, the jejunal mucosa is among the most sensitive tissues in the body to ischemia and microcirculatory impairment. This sensitivity increases the risk of complications such as fistula and stricture. These complications are associated with ischemia-reperfusion injury (IRI) occurring during the transfer of the flap. Strategies that can be implemented to reduce IRI include prioritization of the revascularization sequence and ischemic preconditioning (IPC), which is a current phenomenon. In this study, eight groups of six rats each were created to investigate the effects of these strategies on local histopathological damage and systemic inflammatory response. These groups included control (C), arterial-first revascularization (A), venous-first revascularization (V), simultaneous arterial and venous revascularization (AV), and their respective IPC subgroups. In the local histopathological damage analysis performed using the Chiu histopathological injury grading system, a statistically significant difference was observed between Groups A and V among the four groups compared. Furthermore, IPC significantly reduced local tissue injury in Groups A, V, and AV. Indocyanine green (ICG) imaging revealed that the highest level of circulatory impairment in the jejunal segment occurred in Group A, whereas the lowest was detected in Group V. Analysis of tumor necrosis factor-α and superoxide dismutase markers showed no statistically significant differences among the four groups; however, pairwise analysis between Groups A and V, as well as the Box-plot graph, demonstrated a significant difference. IPC did not alter the systemic inflammatory response or confer protection against inflammation in any of the groups. Our findings demonstrate that even a short ischemia duration of twenty minutes can lead to tissue damage, that prioritizing venous revascularization reduces this local damage, and that the IPC method can provide a protective effect against local tissue injury without affecting the systemic response. These two strategies may contribute to reducing complications by improving flap viability.