Mimari görselleştirmede sıvıların emilim ve saçılım değerlerinin küresel aydınlatmaya etkileri
Effects of absorption and scattering values of liquids on global illumination in architectural visualization
  1. Tez No: 972987
  2. Yazar: AYHAN MUCUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOGAN TONG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Küresel aydınlatmada, şeffaf ya da yarı şeffaf malzemelerin emilim ve saçılım değerlerinin hesaplanması en zor fenomenlerden biridir. Emilim ve saçılım değerleri dolaylı aydınlatmayı etkilemektedir. Işık, özellikle sıvıların içinden geçerken benzersiz etkileşimler göstermekte, sıvının yoğunluğuna bağlı olarak emilip saçılmaktadır. Bu etkileşimler, sıvının görünüşünü, renk derinliğini ve berraklığını etkilemektedir. Emilim ve saçılım değerleri, dolaylı aydınlatmada nesnelerin yüzeylerinden yansıyan ya da içinden geçen toplam ışık enerjisinin değişmesine neden olmaktadır. Çoğunlukla bu olgu, gerçekçi görüntü işleme yapan yazılımlarında göz ardı edilmektedir. Yazılımlarda şeffaf ya da yarı şeffaf malzemelere bir emilim ve saçılım katsayısı girilmediğinde küresel aydınlatma değerleri değişmemektedir. Bu tez çalışmasında, sıvıların emilim ve saçılım değerlerinin küresel aydınlatmadaki etkilerini görmek için bir deney planlanmıştır. Deney, gerçek bir maket ile bu maketin bilgisayar yazılımları ile oluşturulmuş görüntülerinin karşılaştırması esasına dayanmaktadır. Deneyde 55x55x55 cm boyutlarında bir Cornell kutusu içerisine farklı sıvılar yerleştirilmiş ve her bir sıvı xiv için Cornell kutusunun yüzeylerindeki ışıklılık değerleri ölçülmüştür. Aynı sahne, dijital görüntü sentezi yazılımlar ile oluşturulmuştur. Sonrasında gerçek maket ile sanal görüntülerden elde edilen ışıklılık değerleri karşılaştırılmıştır. Analizler sonucunda, gerçekçi görüntü sentezi yapan yazılımlara şeffaf ve yarı şeffaf malzemelere emilim ve saçılım parametresinin eklenmesi önerilmiştir. Bu parametre, Sony Imageworks firması tarafından geliştirilen ve çok sayıda yazılım ile uyumlu olan Open Shading Language (OSL) dili ile hazırlanmıştır. Bu sayede, Cornell kutusunun gerçek ve dijital görüntülerindeki ışıklılık değerleri birbirine çok yaklaşmıştır. Sonuç olarak, sıvıların emilim ve saçılım değerlerinin doğru bir şekilde modellenmesi, küresel aydınlatma algoritmalarının bir parçası olarak, fotogerçekçi görüntülerin üretilmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu yöntem, malzemelerin fiziksel doğruluğa yaklaşmasında göz ardı edilmemesi gereken bir olgudur.
Özet (Çeviri)
In global illumination, the calculation of absorption and scattering values of transparent or semi-transparent materials is one of the most difficult phenomena. Absorption and scattering values affect indirect illumination. Light shows unique interactions, especially when passing through liquids, and is absorbed and scattered depending on the density of the liquid. Absorption and scattering values cause the total light energy reflected from the surfaces of objects or transmitted through them to change in indirect illumination. This phenomenon is mostly ignored in software that performs realistic image processing. When an absorption and scattering coefficient is not entered for transparent or semi-transparent materials in the software, the global illumination values remain unchanged. In this thesis, an experiment is planned to see the effects of absorption and scattering values of liquids on global illumination. The experiment is based on the comparison of a real model and the images of this model created with computer software. In the experiment, different liquids were placed in a 55x55x55 cm Cornell box, and the luminance values on the surfaces of the box were measured for each liquid. The same scene was created with digital image synthesis software. Afterward, the xvi luminance values obtained from the real model and virtual images were compared. As a result of the analysis, it was suggested to add an absorption and scattering parameter for transparent and semi-transparent materials to realistic image synthesis software. This parameter was prepared with the Open Shading Language (OSL) developed by Sony Imageworks and is compatible with many software applications. In this way, the luminance values in the real and digital images of the Cornell box are very close to each other. In conclusion, accurate modeling of the absorption and scattering values of liquids plays a critical role in the generation of photorealistic images as part of global illumination algorithms. This method is a phenomenon that should not be ignored in approaching the physical accuracy of materials.