Yer hizmetleri personelinin memnuniyet analizi: Havacılık sektöründe bir araştırma
Satisfaction analysis of ground handling personnel: A study in the aviation industry
  1. Tez No: 973003
  2. Yazar: HALİME ALTUNIŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEL BUSEM SAYIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, yer hizmetleri personelinin memnuniyet düzeylerini belirlemek ve bu memnuniyeti etkileyen faktörleri analiz etmektir. Bu kapsamda, araştırmanın evrenini yer hizmetleri çalışanları oluştururken örneklem grubunu ise evren içerisinde yer alan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 400 personel oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacının geliştirdiği Kişisel Bilgi Formu ve Yılmaz (2017) tarafından geliştirilen Çalışan Memnuniyeti Anketi ile toplanmıştır. Veri toplama öncesinde, araştırma anketleri Google Forms ile dijital hale dönüştürülüp katılımcılara Onam Belgesi sunulmuş ve gönüllülük ilkesine dayalı olarak dijital anketi doldurmaları istenmiştir. Bu şekilde edinilen verilerin analizinde SPSS-28 istatistik programı kullanılmış olup verilerin normal dağılım varsayımını karşılaması sebebiyle bağımsız gruplar t testi ve ANOVA olmak üzere parametrik analiz yöntemleri tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda, yer hizmetleri görevinde bulunan personelin çalışma memnuniyetinde cinsiyet, yaş grubu ve çalışmanın en çok sevildiği dönem değişkenlerine dayalı olarak anlamlı bir sonuç elde edilememiştir. Ancak medeni durum, eğitim düzeyi, ekonomik düzey, çalışma süresi ve mesleğini gönüllü olarak seçme durumuna göre anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma bulgularının, yer hizmetleri görevinde bulunan personelin çalışma memnuniyetine ilişkin ipucu niteliğinde bilgiler sunması, literatüre katkı sağlaması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the satisfaction levels of ground handling personnel and to understand the factors affecting this satisfaction level. In this context, the universe of the study consists of ground handling personnel, while the sample group consists of 400 personnel who volunteered to participate in the study. The data of the study were collected using the Personal Information Form developed by the researcher and the Employee Satisfaction Survey developed by Yılmaz (2017). Before data collection, the research surveys were converted to digital form with Google Forms, the Consent Document was presented to the participants, and they were asked to fill out the digital survey based on the principle of voluntariness. SPSS-28 statistical program was used in the analysis of the data obtained in this way, and since the data met the normal distribution assumption, parametric analysis methods such as independent groups t test and ANOVA were preferred. At the end of the research, no significant result was obtained based on the variables of gender, age group and the period in which the work was most liked in the job satisfaction of the ground handling personnel. However, significant results were obtained according to marital status, education level, economic level, working period and the status of choosing the profession voluntarily. The study's findings offer indicative insights into the job satisfaction of ground services personnel, underlining their importance for enriching the relevant literature.