Web 2.0 ve yapay zekâ destekli biçimlendirici değerlendirmenin öğrencilerin başarıları üzerindeki etkisi
The effect of web 2.0 and artificial intelligence supported formative assessment on students' achievements
- Tez No: 973004
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Web 2.0 teknolojilerinden Plickers ve yapay zekâ destekli içerik üretim aracı ChatGPT'nin ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersi başarıları üzerindeki etkisini incelemektir. Biçimlendirici değerlendirmenin öğrencilerin akademik başarılarına katkısı ve öğrenme süreçlerine etkisi değerlendirilmiştir. Yöntem: Araştırmada ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu, Erzurum ilindeki iki devlet ortaokulunda öğrenim gören toplam 53 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubuna Web 2.0 (Plickers) ve yapay zekâ (ChatGPT) destekli biçimlendirici değerlendirme uygulamaları, kontrol gruplarına ise öğretim programında yer alan yöntemler uygulanmıştır. Veriler başarı testi, yazılı anlatım, konuşma ve dinleme etkinlikleri yoluyla toplanmış ve nicel analiz teknikleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Elde edilen bulgular, deney grubundaki öğrencilerin kontrol gruplarına kıyasla İngilizce dersine ilişkin başarılarında anlamlı düzeyde gelişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Yapay zekâyla oluşturulan ve sınıf içi Plickers destekli uygulamaların, öğrencilerin dil becerileri üzerinde olumlu etkiler sağladığı gözlemlenmiştir. Sonuçlar: Web 2.0 ve yapay zekâ destekli biçimlendirici değerlendirme uygulamaları, sadece akademik başarıyı artırmakla kalmayıp; aynı zamanda öğretmenlerin öğretimi yönlendirme, anlık geri bildirim sağlama ve öğrencilerin öğrenme sürecine aktif katılımını teşvik etme noktasında güçlü pedagojik araçlar olduğunu ortaya koymuştur. Bu bağlamda, öğretmenlerin dijital ölçme araçlarını pedagojik amaçlarla etkili biçimde kullanabilmeleri için hizmet içi eğitimlerle desteklenmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effect of integrating Web 2.0 technologies, specifically Plickers, and the artificial intelligence-based content generation tool ChatGPT into the formative assessment process on the English language achievement of 6th-grade middle school students. The contribution of formative assessment to students' academic success and its impact on learning processes were evaluated. Method: A quasi-experimental pretest–posttest control group design was employed in the study. The sample consisted of 53 students from two public middle schools in Erzurum. While the experimental group was exposed to formative assessment practices supported by Web 2.0 (Plickers) and artificial intelligence (ChatGPT), the control groups followed traditional teaching methods. Data were collected through achievement tests, written expression, speaking, and listening activities, and analyzed using quantitative methods. Findings: The findings revealed that students in the experimental group showed a significantly higher level of improvement in English achievement compared to those in the control groups. Observations indicate that the integration of AI-generated content and Plickers-supported classroom practices positively contributes to the development of students' language skills." Conclusions: Web 2.0 and artificial intelligence-supported formative assessment practices not only enhanced academic performance but also proved to be strong pedagogical tools for guiding instruction, providing instant feedback, and encouraging active student participation in the learning process. In this context, it is recommended that teachers be supported through in-service training to use digital assessment tools effectively for pedagogical purposes.