Kent kimliği ve marka kentler; Manisa örneği
Urban identity and brand cities; Manisa example
  1. Tez No: 973002
  2. Yazar: MEHMET ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Manisa'nın kent markalaşması çerçevesinde kent kimliğini oluşturan temel unsurların belirlenmesi ve Manisa'nın marka şehir olmasının sağlayabileceği toplumsal ve kültürel faydaların değerlendirilmesidir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve Manisa'daki üniversitelerde öğrenim gören 564 öğrenciden anket yoluyla veri toplanmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin Manisa hakkındaki algılarının şehre gelmeden önce genellikle nötr veya sınırlı bilgi düzeyinde olduğunu; ancak şehirdeki deneyimlerinin bu algıları özellikle sosyalleşme, kültürel hoşgörü ve zaman yönetimi gibi kişisel ve sosyal gelişim alanlarında olumlu yönde geliştirdiğini göstermektedir. Ayrıca Manisa, öğrencilerin farklı siyasi görüşlerine, dini inançlarına ve değer sistemlerine saygı duyan destekleyici bir ortam sunarak kişisel özgürlük ve kapsayıcılığı teşvik etmektedir. Şehir, öğrencilerin kariyer hedeflerinde doğrudan belirleyici olmasa da ekonomik planlama ve kişisel gelişimlerine olumlu katkılarda bulunmaktadır. Bu bulgular, üniversite öğrencilerinin kent deneyimlerinin Manisa'nın markalaşma stratejilerine dahil edilmesinin önemini vurgulamaktadır. Manisa'nın marka şehir olarak rekabet edebilmesi için temel hizmetlerin ötesinde sosyal katılımı, kültürel görünürlüğü ve gençlerin yerel dinamiklere uyum sağlanmasının desteklemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the core elements shaping Manisa's urban identity within the framework of city branding and to assess the potential social and cultural benefits of Manisa becoming a recognized brand city. A quantitative research design was employed, collecting data from 564 university students studying in Manisa via a structured questionnaire. Findings reveal that students' perceptions of Manisa were generally neutral or uninformed prior to their arrival; however, their experiences in the city significantly enhanced their opinions, particularly in areas of personal and social development such as socialization, cultural tolerance, and time management. Furthermore, Manisa provides a supportive and respectful environment for diverse political views, religious beliefs, and value systems, fostering personal freedom and inclusivity. While the city did not strongly shape students' future career goals, it positively contributed to their economic planning and personal growth. mThese results emphasize the importance of integrating university students' experiences into Manisa's branding strategy. To evolve into a competitive brand city, Manisa must extend beyond basic urban services to actively support social engagement, cultural visibility, and youth inclusion in local dynamics.