Investigating pre-service mathematics teachers' accuracy and mathematical creativity in 3D geometry tasks using geogebra
Matematik öğretmen adaylarının geogebra ile çözdükleri 3 boyutlu geometri görevlerinde doğruluk ve matematiksel yaratıcılıklarının incelenmesi
- Tez No: 973007
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik öğretmen adaylarının GeoGebra kullanarak çözdükleri 3D geometri görevlerindeki doğruluk düzeyini belirlemek ve doğru çözümlerinde sergiledikleri matematiksel yaratıcılığı incelemektir. Araştırma deseni olarak nitel araştırma ve çoklu olay incelemesi kullanılmıştır. Çalışma, Ankara'da bir devlet üniversitesinde okuyan ve GeoGebra dersi alan dört matematik öğretmen adayıyla yapılmış olup adaylar uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Veriler, 2023-2024 eğitim öğretim yılının bahar döneminde çoklu çözüm 3D geometri görevleri ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Veriler, Leikin'in matematiksel yaratıcılık çerçevesine göre analiz edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, matematik öğretmen adaylarının GeoGebra ortamındaki çoklu çözüm 3D görevlerinde doğruluk düzeyinin yüksek olduğunu (yüzde 80'in üzerinde) göstermiştir. Ayrıca, matematik öğretmen adaylarının görevlere birden fazla doğru çözüm ürettikleri, ancak bu sayının katılımcılar arasında farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Ek olarak, katılımcılar görevleri çözmek için farklı stratejiler ve temsiller kullanmıştır. Ancak, doğru çözümlerin sayısı ile farklı stratejilerin kullanılması arasında bir zıtlık bulunmuştur. Ayrıca, öğretmen adaylarının bu görevlere iç görüye dayalı veya alışılmadık çözümler (diğer bir deyişle özgün çözümler) ürettikleri görülmüştür, ancak daha fazla sayıda çözüm üreten öğretmen adayları, özgün çözümler yerine benzer türde cevaplar üretme eğilimi göstermiştir. Ayrıca, öğretmen adaylarının GeoGebra kullanarak çözdükleri 3D geometri görevlerinde matematiksel yaratıcılık puanlarının yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate pre-service mathematics teachers' accuracy and mathematical creativity in solving 3D geometry tasks using GeoGebra. A qualitative multiple case study design was employed. Four pre-service mathematics teachers enrolled in a GeoGebra course at a public university in Ankara were selected through convenience sampling. Data were collected during the spring semester of the 2023-2024 academic year using two multiple-solution 3D geometry tasks and semi-structured interviews. The data were analyzed within the framework of Leikin's mathematical creativity model. The results showed that the participants demonstrated a high level of accuracy (over 80%) in solving multiple-solution 3D geometry tasks in the GeoGebra environment. While all participants generated more than one correct solution, the number of solutions varied across individuals. They employed diverse strategies and representations to solve tasks. However, a discrepancy emerged between the number of correct solutions and the use of different strategies. Some participants also produced insight-based or unconventional solutions (i.e., original solutions). Nevertheless, those who generated a greater number of solutions tended to rely on similar approaches rather than producing original solutions. Overall, the results indicated that the participants achieved relatively high mathematical creativity scores when working on 3D geometry tasks with GeoGebra.