Havacılık sektörünün ekonomik büyümeye etkisi: Türkiye örneği
The impact of the aviation sector on economic growth: The Türkiye example
- Tez No: 973008
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACARAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de havacılık sektörüne ilişkin göstergeler ile reel gayrisafi yurtiçi hasıla arasındaki ilişkinin ekonometrik yöntemlerle incelenmesidir. Çalışmada kullanılan değişkenlerin durağanlık düzeyleri sınanmış, eşbütünleşme ilişkileri değerlendirilmiş ve Toda-Yamamoto nedensellik testleri uygulanarak değişkenler arası ilişki yönü tespit edilmiştir. Elde edilen Toda-Yamamoto nedensellik testi sonuçlarına göre, havacılık sektörüne ilişkin göstergelerin tamamının reel gayrisafi yurtiçi hasıla üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve tek yönlü bir nedensellik ilişkisi taşıdığı belirlenmiştir. Buna karşılık, reel gayrisafi yurtiçi hasıladan söz konusu havacılık göstergelerine doğru yönelen ters nedensellik ilişkileri incelendiğinde, istatistiksel olarak anlamlı bir bulguya ulaşılamamıştır. Bu durum, havacılık faaliyetlerinde yaşanan artışların Türkiye ekonomisinde kısa vadeli ekonomik büyümeyi yönlendiren belirleyiciler arasında yer aldığını; ancak ekonomik büyümenin havacılık sektörü üzerinde aynı yönde bir etkisinin bulunmadığını göstermektedir. Buna göre, havacılık faaliyetlerinin ekonomik büyüme üzerinde pozitif ve yönlendirici bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between indicators related to the aviation sector in Türkiye and real gross domestic product using econometric methods. The stationarity levels of the variables used in the study were tested, cointegration relationships were evaluated and the direction of the relationship between the variables was determined by applying the Toda-Yamamoto causality tests. According to the Toda-Yamamoto causality test results obtained, it was determined that all the indicators related to the aviation sector had a statistically significant and unidirectional causality relationship on real gross domestic product. On the other hand, when the reverse causality relationships from real gross domestic product to the aviation indicators were examined, no statistically significant findings were found. This situation shows that the increases in aviation activities are among the determinants that direct short-term economic growth in the Turkish economy; however, economic growth does not influence the aviation sector in the same direction. Accordingly, it was concluded that aviation activities have a positive and guiding effect on economic growth.