Lamium album L. bitkisinin fitoterapi'de kullanımı ve anti-enflamatuvar etkisinin değerlendirilmesi
Use of Lamium album L. in phytotherapy and evaluation of its anti-inflammatory effect
  1. Tez No: 973023
  2. Yazar: CEMİLE AÇIKGÖZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
Özet
Lamiaceae familyasının önemli üyelerinden biri olan Lamium album L. bitkisi, özellikle Avrupa ve Asya'da halk hekimliğinde romatizmal ağrılar, enfeksiyonlar ve kadın hastalıkları gibi çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir türdür. Bitki üzerinde yapılan fitokimyasal analizlerde, başta iridoitler, flavonoitler, fenolik bileşikler ve terpenoidler olmak üzere çeşitli sekonder metabolitlerin varlığı doğrulanmış; bu bileşiklerin serbest radikal temizleme ve hücre koruma özelliklerine sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışmamızda, L. album bitkisinin farklı çözücülerle (n-hekzan, etil asetat ve metanol) elde edilen ekstrelerinin anti-enflamatuvar etkileri, sikoloksijenaz-1 ve 2 (COX-1, COX-2) ve lipoksijenaz (LOX) enzim inhibisyonu, protein denatürasyonu ve proteinaz aktivitesi gibi biyokimyasal parametreler üzerinden değerlendirilmiştir. Özellikle etil asetat (EtOAc) ekstresinin yapılan tüm deneylerde diğer ekstrelerden daha güçlü inhibisyon etkisi gösterdiği ortaya konmuştur. EtOAc ekstresi, COX-2 enzimini %52,8 oranında inhibe ederek referans madde olarak kullanılan indometazine benzer etki göstermiştir. Ayrıca %53,4 oranında protein denatürasyonu ve %43,5 oranında LOX enzimi inhibisyonu ile anlamlı sonuçlar vermiştir. MeOH ekstresi ise orta düzeyde aktivite gösterirken, n-hekzan ekstresi düşük etki profili sunmuştur. Elde edilen sonuçlar, L. album bitkisinin özellikle orta polariteye sahip bileşenlerinin güçlü anti-enflamatuvar etki gösterdiğini desteklemektedir. Bu çalışma, L. album'un sahip olduğu anti-enflamatuvar etkisini metabolik anlamda destekleyici bilimsel kanıtlar sunmakta ve bu bitkinin fitoterapötik kullanımına yönelik potansiyelini vurgulamaktadır. Bulgular, L. album'un gelecekte doğal kaynaklı antienflamatuvar ajanların geliştirilmesinde değerli bir aday olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Lamium album L a prominent member of the Lamiaceae family, is a species widely used in folk medicine, particularly in Europe and Asia, for the treatment of various health problems such as rheumatic pain, infections, and gynecological disorders. Phytochemical analyses have confirmed the presence of various secondary metabolites in L. album , particularly iridoids, flavonoids, phenolic compounds, and terpenoids. These compounds have been shown to possess free radical scavenging and cytoprotective properties. In our study, the anti inflammatory effects of LL. album extracts obtained with different solvents (n hexane, ethyl acetate, and methanol) were evaluated through biochemical parameters such as cyclooxygenase COX 1/COX 2 and lipoxygenase (LOX) enzyme inhibition, protein denaturation, and proteinase activity. Notably, the ethyl acetate (EtOAc) extract demonstrated stronger inhibitory effects in all four tests compared to the other extracts. The EtOAc extract inhibited the COX 2 enzyme by 52.8%, showing a similar effect to the reference drug indomethacin. It also yielded significant results with 53.4% inhibition of protein denaturation and 43.5% inhibition of the LOX enzyme. The methanol extract showed moderate activity, while the n hexane extract displayed a low effect prof ile. These data support that LL. album , particularly its components with medium polarity, exerts strong anti inflammatory effects. This study provides scientific evidence supporting the anti inflammatory effect of LL. album and highlights its potential for phytotherapeutic use. The findings suggest that L. album may be a valuable candidate for the development of natural anti inflammatory agents in the future.