Öğretmen örgütlerinin karar sürecine katılmasına ilişkin öğretmen tutumları
Teachers attitudes concerning the participation of the teacher organizations to decision process
  1. Tez No: 97304
  2. Yazar: MEHTAP UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu araştırma, genel liselerde görev yapan öğretmenlerin, öğretmen örgütlerinin karar verme sürecine katılmasına ilişkin tutum düzeyleri ile öğretmenlerin cinsiyetleri, yaşları, çalıştıkları lisenin resmi veya özel olmasına ve branş gruplarına göre tutumları arasında farklılık olup olmadığını ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni Kocaeli İli, İl Merkezinde yer alan 6'sı özel, 10'u resmi toplam 16 genel lisede görev yapan öğretmenleri kapsamaktadır. Araştırmanın ömeklemi, bu liselerde görev yapan ve Oransız Eleman örnekleme ile belirlenmiş 333 öğretmenden oluşmuştur. Verilerin çözümlenmesinde; frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, bağıl değişim katsayısı, ortalamanın standart hatası, Levene Testi, t - Testi, Mann Witney U Testi ve F Testi kullanılmış; anlamlılık düzeyi olarak a = 0,05 kabul edilmiştir. Veriler Okul Yönetimi Boyutunda 17, özlük Hakları Boyutunda 18 ve Mesleki Konular Boyutunda 15 olmak üzere toplam 50 maddeden oluşan ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan 5 seçenekli Likert tipi bir tutum ölçeği ile toplanmıştır. öğretmenlerin, her üç boyutta ve ölçeğin tümünde“çok”düzeyinde olumlu tutum sahibi oldukları belirlenmiştir. Tutumlar üzerinde sadece okul yönetimi boyutunda, çalışılan lisenin resmi veya özel lise olmasının etkisi ortaya çıkarılmış; diğer boyutlarda, cinsiyete, yaşa, branşa ve lise türüne göre anlamlı fark bulunmamıştır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried out in order to bring up the following matters; - Teacher's attitudes concerning their participations to teacher organizations, their sexualities, their ages, - If their schools which they work are special or government schools and, - if there are differencies between their attitudes according to the branch groups or not. The whole of this research covers the teachers who work in 16 high schools of which 6 are special schools and 6 are special schools and 10 are government schools. The sampling of the research has been formed of 333 teachers who are working in these high schools and determined with proportionless sampling. - In order to solve the datum; frequency, percentage, arithmetic, average, standard deviation, relative variation coefficient, standard failure of average, lever test, T-test, Mann witney V test and T test have been used; and a = 0.05 has been accepted as meaning fulness level. - Datum have been collected with the likert Type attitude scale in 5 options and are developed by the researcher and are consisted of 17 in school management base, 18 in personal rights base and 15 in professional subjects base, totally 50 items. - It is determined that the teachers have got a high number of positive attitude in the all above mentioned three basis of the whole scale. According to the attitude it has been observed that there is an effect depending on whether being a private high school or government high school; in the other basis no meaningful differences have been observed according to the sexality, branch or the type of high school.