Seyahat acentaları ve tur operatörlerinde tur maliyetinin hesaplanması ve muhasebeleştirilmesi
Concept of accountancy and cost of an inclusive tour for travel agenis and tour for travel agenis and tour operators
- Tez No: 97303
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Turizm sektöründe seyahat acentalannın örgütsel dizaynı, sınıflandırılması, önem düzeyi ve kendilerine özgü yönetim tarzları konusunda bilgiler verildikten sonra temel etkinlikleri, tur operatörleri ve seyahat acentalan arasındaki farklar anlatılmaya çalışılmıştır. Daha sonra çalışmamızın asıl amacı olan paket turun oluşturulması maliyetinin hesaplanması ve fiyaüanmasına yer verilmiştir. Bunun yanı sura sektöre özgü belgelerin neler olduğu, piyasa ve müşteri çözümlemeleri, destinasyon seçimleri, ulaştırma araçlarının seçilmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar, karşılama hizmetierinin belirlenmesinde gerekli koşullar ile bir paket turun uygulamaya sokulmasına yönelik konular ele alınmıştır. Muhasebe kavramının ve ilkelerinin belirtilmesi, temel mali tabloların düzenleme ilkelerinin açıklaması, muhasebe işlemlerinin akış sura sistematiğinin ortaya konması, özellik gösteren defterin anlatılması, seyahat acentalanna ait“Tekdüzen Hesap Planı”hakkında bilgi verilmesi, incoming ve outgoing etkinliklerin“Katma Değer Vergisi”karşısındaki durumunun saptanması çalışmalarının işlenmesi çalışmamızın en can alıcı konuları arasında yer alırlar. Incoming ve outgoing etkinliklerin muhasebeüştirilmesi konusunda gözleme dayalı örnek bir uygulama gidilmesi çalışmamızın içeriğinin belkginleştirilmesi açısından çalışma konusunu zenginleştiren özel bir bölüm niteliği taşımaktadır. Çalışmamızı oluşturan kurumsal bilgi birikirnimiz ve uygulama örneğimize dayalı geUstirebüeceğimiz potansiyel önerüerimiz ile beİkgMeştkm'ğimiz çıkarımlarımız; bu nitelikteki çalışmamızın özetini oluşturur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, after giving information about tourism travel agents, and about their importance and their functioning styles, I tried to determine the differences among their basic respansibilities and activities, tour operators and travel agents. And then, I tried to determine how to perform an inclusive tour and what its cost is. And also I tried to find out what the invoice of this sector is, and who the diets are, the choice of the destination and the important things to choose the trasportation veichles the conditions to meet the guests and how to determine an inlusive tour. The most significant subjects in this study are as follows: What the concept of accountancy is, how to prepare a table of basic expenditures and the flow of the accountancy affairs, the details of the notebooks and the accountancy plan used by travel agents, what the incoming and outgoing activites should be according to the Value- Added-Tax(V AT) and how to record all those above. What makes this study rich is that I tried to show the incoming and outgoing activities in the accountancy and outgoing activites in the accountancy affairs by making observation. The theoritical know Ledge and the practical study consist of our observation and the whole study.