İmâmü'l-Haremeyn el-Cüveynî'nin el-Burhân fî uṣûli'l-fıḳh adlı eserinde lafzî delillerde kesinlik problemi
The problem of the linguistic certainty in İmām al-Haramayn al-Juwaynī's al-Burhān fī uṣūl al-fiqh
  1. Tez No: 973058
  2. Yazar: MÜCAHİD YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, İmâmü'l-Haremeyn el-Cüveynî'nin (ö. 478/1085) el-Burhân fî uṣûli'l-fıḳh adlı eseri bağlamında lafzî delillerin kesinliği problemi incelenmiştir. Bâkıllanî (ö. 403/1013) et-Takrîb ve'l-irşâd fî usûli'l-fıkh adlı eserinde Vâkıfiyye'nin ortaya koyduğu lafzî delillerin zannîliği iddiasını savunurken Cüveynî el-Burhân'da karşı delillerle bu iddiaları çürütmeye girişmiştir. Bâkıllanî'nin temsil ettiği zannîlik taraftarları ile Cüveynî'nin temsil ettiği kesinlik taraftarları arasındaki bu tartışma; vaz' bilgisinin kesinlikten yoksun olması, söze müştereklik, mecaz, tahsis ve istisna bitişme ihtimali gibi sebeplere ve zannîliğin karinelerle giderilme imkanına odaklanmaktadır. Cüveynî'nin dilsel delillerde kesinlik problemine yaklaşımı anlam ve yorumun sınırlarını belirlemesi bakımından önemlidir. Cüveynî bu problemi tartışırken delâleti kesin olan ile delaleti zannî olanın birbirinden ayırt edilmesi gerektiğine dikkat çekmiştir. Zira delâleti kesin olanın yoruma açılması ve delâleti zannî olanın mutlaklaştırılması dilsel delillerle istidlal sürecinde yorumun bir tür ihlali olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the problem of the linguistic certainty in the confine of Imām al-Haramayn al-Juwaynī's (d. 478/1085) work al-Burhān fī Uṣūl al-Fiqh. While al-Bāqillānī (d. 403/1013), in his al-Taqrīb wa al-Irshād fī Uṣūl al-Fiqh, defended the position of the Wāqifiyya concerning the linguistic uncertainty, al-Juwaynī, in his al-Burhān, sought to challenge this claim by presenting counterarguments grounded in both rational and textual analysis. This debate between the advocates of the linguistic uncertainty, represented by Bâkıllânî and the proponets of linguistic certainty, led by Juwaynī, revolves around several issues. These include the lack of certainty in the understandig of wad' (designation), the existence of homonyms, metaphorical usage, specification to terms, exceptions, the possibility of the rational specification, and the role of contextual indicators in resolving ambiguities. In discussing this issue, Juwaynī emphasizes the necessity of adhering to clear criteria for determining linguistic certainty and uncertainty. He argues that subjecting definitive linguistic proofs to speculative interpretation or treating speculative linguistic evidence as absolute violates these criteria. Through his approach to the problem of linguistic certainty, Juwaynī also delineates key principles regarding the nature of meaning and interpretation.