Fen eğitiminde Algodoo tabanlı sanal tasarımların bilgi işlemsel düşünme ve inovasyon becerilerine etkisi
The effect of Algodoo-based virtual designs on computational thinking and innovation skills in science education
- Tez No: 973059
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bilgi, teknoloji ve becerilerin hızla değiştiği günümüzde eğitim sistemleri bireylerin yalnızca bilgiye ulaşmalarını değil, bilgiyi kullanarak problem çözebilen, yaratıcı düşünebilen ve yenilikçi bireyler olarak yetişmelerini hedeflemektedir. Bu bağlamda bilgi işlemsel düşünme ve inovasyon becerileri 21. yüzyıl eğitiminin temel yapı taşları arasında yer almaktadır. Özellikle sanal simülasyon yazılımlarının fen eğitiminde kullanımı, öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini geliştirmeye yönelik önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu çalışmada bilgi işlemsel düşünmeye dayalı sanal tasarım uygulamalarının, öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme ve inovasyon becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın amacı, ortaokul düzeyinde Algodoo yazılımı kullanılarak geliştirilen sanal tasarım etkinliklerinin öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme ve inovasyon becerileri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'de bir devlet okulunda öğrenim gören 7. sınıf düzeyinde 21 öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama haftada 2 ders saati olacak şekilde 6 hafta sürmüştür. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Nicel veriler, tek grup ön test-son test yarı deneysel desenle toplanmış ve“Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri Ölçeği”ile“İnovasyon Becerileri Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde Bağımlı Örneklem t-Testi kullanılarak öğrencilerin ön test ve son test puanları karşılaştırılmıştır. Nitel veriler ise araştırma sürecinde uygulanan sanal tasarım etkinlikleri sonrasında öğrencilere yöneltilen açık uçlu sorularla elde edilmiştir. Öğrenci görüşlerinden toplanan nitel veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiş ve öğrencilerin uygulamaya dair düşünceleri temalar hâlinde analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, bilgi işlemsel düşünmeye dayalı sanal tasarım etkinliklerinin öğrencilerin hem bilgi işlemsel düşünme becerilerini hem de inovasyon becerilerini anlamlı biçimde artırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin bu süreçten keyif aldıkları, daha fazla katılım gösterdikleri ve öğrenmeye karşı olumlu tutum geliştirdikleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, bilgi işlemsel düşünmeye dayalı sanal ortamlarının fen eğitiminde etkili bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where knowledge, technology, and skills are rapidly evolving, education systems aim not only to provide access to information but also to foster individuals who can use that information to solve problems, think creatively, and innovate. In this context, computational thinking and innovation skills are among the fundamental pillars of 21st-century education. Particularly, the integration of virtual simulation software in science education offers significant opportunities to enhance students' scientific process skills. This study investigates the effects of computational thinking-based virtual design applications on students' computational thinking and innovation skills. The purpose of the research was to reveal the impact of virtual design activities developed using Algodoo software at the middle school level on students' computational thinking and innovation skills. The study group consisted of 21 7th-grade students attending a public school in Turkey. The study lasted 6 weeks, with two hours of instruction per week. The research employed a mixed-method explanatory sequential design. Quantitative data were collected through a one-group pre-test–post-test quasi-experimental design using the“Computational Thinking Skills Scale”and the“Innovation Skills Tendency Scale.”The data were analyzed using the paired samples t-test to compare students' pre-test and post-test scores. Qualitative data were obtained through open-ended questions posed to the students after the implementation of the virtual design activities. The qualitative data gathered from student responses were analyzed thematically using content analysis. The analysis of both quantitative and qualitative data revealed that the computational thinking-based virtual design activities significantly enhanced students' computational thinking and innovation skills. Moreover, it was found that students enjoyed the process, participated more actively, and developed a more positive attitude toward learning. These findings indicate that virtual simulation environments can serve as effective tools in science education.