Ekonomik krizde işletme yönetimi
Organization management in economic crisis
  1. Tez No: 97306
  2. Yazar: ENGİN RAŞİT YENİDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN RODOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET Küreselleşmenin de etkisiyle her geçen gün“küçülen”dünyamızda ortak değerler oluşmakta ve farkında olsak ya da olmasak da hayatımız bu ortak değerler doğrultusunda yönlenmektedir. Küresel ekonomi sürecinde artık dünya bir bütün halinde etkileşim içerisindedir. Bu etkileşim iyi yönlere sahip olmakla birlikte negatif yönde de kendisini göstermektedir. Bu negatif unsurlardan birisi de“kriz”dir. Kriz artık gündelik yaşamımızda dahi sürekli sözü geçen bir konu haline gelmiştir. İşletmeler içinse bu, hemen yanıbaşlarında bekleyen tehlikedir. Yöneticiler ise kriz konusuna daha bilinçli ve profeyonel yaklaşmak zorundadırlar. Hali hazırda etkilerinin görülmeye devam ettiği Asya Krizi ise olayın ciddiyetini bir kez daha göstermiştir. Bir çok işletme bu krize dayanamamıştır ve iş hayatından çekilmiştir. Böyle bir ortamda kriz için üretilen çözümlerin incelenmesinin faydalı olacağı düşünülmüştür. Araştırmanın başlangıcında sınırları belirlenmiştir. Daha sonra ise tarihsel incelemenin ardından kriz kavramı irdelenmiş, işletme ve yönetim hataları üzerinde durulmuştur. Küresel ekonominin işleyişine değinilmiş ve kriz kavramıyla bağlantı kurulmuştur. Son olarak çözümleme bölümünde krize karşı alınabilecek önlemler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In our world which is becoming smaller every day with the effect of globalization, common values are formed. And even if we notice it or not, our way of life is directed towards these common values. The world is throughly affected by the process of the global economy. This influance has its positive and negative effects. One of the negative effects is crisis. Crisis's became a term used in everyday life of ours. For the business organizations, in fact, this is a danger awaiting just beside them. That is why the managers should approach the crisis more concious and in a professional way. The effects of the Asian Crisis being still alive, points to the importance of the phenomenon. Many business organizations couldn't survive this crisis. It was thought to consider the solutions produced for crises once more under such conditions. The boundries of the investigation were put at the beginning. The crisis term is examined with a historical approach, later on, and is focused on the business management faults. The ongoing process of the global economy is discussed and is linked with the crises. Finally, the precations to be taken against crisis is considered.