Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansal sorunlarına risk sermayesi yöntemiyle çözüm modeli oluşturması
Comprising a solution model to the financial problems at Turkey small and middle size organizations by the use of venture capital method
- Tez No: 97307
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Ülkemizde 10 - 200 arası işçi çalıştıran işletmelere Küçük ve Orta Ölçekli İşletme diyoruz. Türkiye ekonomisinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin istihdama sağladığı fayda yanında, toplam üretim ve toplam ihracattaki yeri ve önemi tartışılmaz büyüklüktedir. Ancak bu işletmelerin genellikle sahipleri ve yöneticileri aynı kişilerdir. Bu durumdan dolayıdır ki, bu işletmelerde, bilimsel standartlarda bir yönetim uygulanmamaktadır. Bu işletmelerin en önemli sorunlarından biri de finansal sorunlarıdır. Bu sorunların çözümü bu güne kadar banka kredisi, teşvik ve fon kredilerinde aranmıştır. Ancak yönetsel sorunu olan bu işletmelerin, sağlanan bu kaynaklan pek azı verimli ve etkin kullanabilmiştir. Verimli kullanamayanlar ise daha büyük sorunlara gebe kalmıştır. Bu çalışmamızda KOBİ işletmelerin finansal sorunlarına farklı bir finansal yöntemle çözüm öneriyoruz. Bu yöntem Risk sermayesi (Venture Capital) yöntemidir. Esas olarak, dinamik ve gelişmeye açık, ancak finansal gücü olmayan işletmeleri ve icat sahiplerini, öz kaynak veya öz kaynak benzeri biçimde, uzun vadeli ve çok yönlü destekleyen yatırım biçimine“Risk Sermayesi”denir. Risk sermayesi finansal yönteminde, kaynak sağlanan işletmeye öz kaynak ve öz kaynak benzeri bir biçimde katılımdır. Bu katılımın sonucunda işletmenin yönetimine de katılım doğmaktadır. Yani risk sermayesi, finansal kaynağa ihtiyaç duyan, küçük ve orta ölçekli işletmeye verilen finansal kaynağın daha etkin kullanılmasını amaçlamaktadır. Ancak bu finansal yöntemin Türkiye'de uygulanabilmesi için hukuki düzenleme yapılmıştır. Risk Sermayesi Birliği adı altında; Risk Sermayesi şirketlerini, Bankaları, TÜBİTAK, KOSGEB ve Üniversite temsilcileri aracılığı ile bir araya getirilmelidir. Araştırma geliştirme ve bilgi birikimleri etkin kullanılmahdır. KOBrierin eğitilmesi bilgilendirilmesi, teknik ve yönetsel araştırma yapılarak, istekli ve başvuranlar arasından, en uygun olanlara, Risk Sermayesi yatırımı yapılmalıdır. Elde edilen gelir ise katılan bu kuruluşlar arasında değişik oranlarda paylaşılmalıdır. Bunların uygulanması halinde KOBİ'lerin finansal sorunları gerçek anlamda çözülebilir.
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY In Turkey, organisations with 10 - 200 employees are called Small and Medium Size Organisations (SMSO). The Importance of Small and Medium Size Organisations is high in Turkish economy. Alone with its recruitment benefit, the importance and level of small and medium size organisation in terms of total production and exportation are also higher without any doubt. However, the owners and managers of these organisations are the same persons. Because of this reason, scientific management standards are not implemented in these organisation One of the very important problems of these organisations is financial problem. For the solution of these problems, bank credits, fund credits and incentives have been used. In this study we propose a different financial method for the financial solution of these organisations. This method is called venture capital. Venture capital is essentially an investment style which support organisations and inventors facing financial difficulty, and in long range and multi directional as being dynamic and developmental. Venture capital financial method gives participation opportunity to the organisation in terms of resource and resource like. As a result of this participation, participation is happened at the management of the organisation. I mean, venture capital provide financial resource, management support and technical support to the SMSO that need financial resource. Efficient use of this given financial resource is targeted. In order to implement this financial method in Turkey, it is necessary to provide legal base and to form a venture capital association by including the representatives of venture capital organisation, banks, TÜBİTAK, KOSGEB and universities. It is necessary to train and inform SMSO, and through technical and managerial research, venture capital should be given to the voluntarily and applied ones by their firms. The obtained revenue should be divided among these firms at different rate. Only by this way, financial problems of SMSO can be solved in real sense.