Sanal laboratuvar uygulamalarının öğrencilerin akademik başarısına, fen tutum ve motivasyonlarına etkisi
The effects of virtual laboratory applications on students' academic success, science attitudes, and motivation
  1. Tez No: 973083
  2. Yazar: ARZU KÖRÜKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, 7. Sınıfta okuyan öğrencilerin Fen Bilimleri dersi Işığın Maddeyle Etkileşimi ünitesinde bilgiye ulaşmalarında sanal laboratuvarların etkililiğini araştırmaktır. Sanal laboratuvar uygulamalarının, öğrencilerin akademik başarıları ile Fen Bilimleri dersine yönelik tutum ve motivasyonları üzerindeki etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu çalışmada, araştırma yaklaşımlarından biri olan ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen tercih edilmiştir. Çalışma Mersin ili Tarsus ilçesinde bulunan devlet okulundaki 149 7. Sınıf öğrencisi arasından yaklaşık 50 öğrenci ile yapılmıştır. Veri toplama araçları Işığın Maddeyle Etkileşimi Başarı Testi, Fen Bilimleri Motivasyon Ölçeği ve Fen Bilimleri Tutum Ölçeğidir. Ulaşılan veriler SPSS paket programına girilerek verilerin normal dağılıp dağılmadığına bakılmış, ulaşılan sonuçlar doğrultusunda parametrik testlerle analiz yapılarak yorumlanmıştır.Sonuç olarak, sanal laboratuvar uygulaması yapılan deney grubunun başarı testinden elde ettiği puanların, kontrol grubunun puanlarına kıyasla anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir.Benzer şekilde, deney grubunun tutum ve motivasyonön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olduğu söylenebilir. Deney ve kontrol grubunun motivasyon son test puanları arasında istatistiksel anlamda fark bulunamazken, iki grubun tutum son test puanları arasında istatistiksel anlamda farklılık bulunduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonunda ise tutum ve motivasyondaki değişimin daha uzun bir sürede gerçekleşebileceği, bu yüzden çalışmanın da daha uzun bir sürede yapılması gerekliliği ifade edilmiştir. Sanal laboratuvar uygulamalarının farklı ünitelerde ve farklı sınıf kademelerinde de uygulanarak araştırma yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the effectiveness of virtual laboratories in helping 7th grade students access information in the unit“Interaction of Light with Matter”in a Science course. The aim was to investigate the effects of virtual laboratory applications on students' academic achievement and their attitudes and motivation towards Science. In this study, a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was chosen, as one of the research approaches. The study was conducted with approximately 50 of 149 7th grade students at a public school in the Tarsus district of Mersin province. The data collection tools were the“Interaction of Light with Matter Achievement Test,”the“Science Motivation Scale,”and the“Science Attitude Scale.”The obtained data were entered into the SPSS package program to determine whether the data were normally distributed. The results were analyzed and interpreted using parametric tests. As a result, it was determined that the achievement test scores of the experimental group that received the virtual laboratory application showed a significant difference compared to the scores of the control group. Similarly, it can be said that there was a significant difference between the pretest and posttest scores of the experimental group's attitude and motivation. While no statistically significant difference was found between the motivation post-test scores of the experimental and control groups, a statistically significant difference was found between the attitude post-test scores of the two groups. The study concluded that changes in attitude and motivation may take longer to occur, and therefore, the study should be conducted over a longer period. It was recommended that research be conducted using virtual laboratory applications in different units and grade levels.