Deprem sonrası yardım dağıtımına yönelik organizasyon sorunları ve çözümüne yönelik il emniyet müdürlükleri yönelimli model önerisi
The Problems of organization incling donation serving out after earth quake and the solution toward city police deparmets model offer
  1. Tez No: 97309
  2. Yazar: MUSA PALACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada deprem sonrası etkilenen, ekonomik, sosyal ve çevresel şartlar incelenerek deprem sonrası yardım dağıtım organizasyonuna yönelik yönetsel sorunlar ortaya konulmuştur. Deprem sonrası meydana gelebilecek zararların önlenmesine ve azaltılmasına yönelik faaliyetlerin yürütülebileceği organizasyon ilkeleri ve organizasyon modeli önerilmiş ve İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde uygulaması gösterilmiştir. Yapılan çalışmalar ve incelemeler sonucunda, deprem nedeniyle oluşabilecek zararların önlenmesinin ve azaltılmasının sadece yasal tedbirlerle ve kısıtlamalarla mümkün olmayacağı görülmüş, bu bağlamda deprem bilincinin geliştirilip, depremle ilgili hassasiyetin ve anlayışın toplumun geneline yayılması zorunluluk arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
The management problems for the organization of donation distributions were put forward. Earthquake strickens who had influences, economical, social and environmental conditions have been careffully examined in this study. After earthquake the actions to prevent and reduce the possible damages, the principles of modal organization have been offered and practiced in City Police Department. As the result of the studies it is obvious that the prevention and reduction of the possible damages cannot be lessen only by legal restrictions. For this connection the information of the people about earthquake has to be progressed and it is a necessity to spread the knowledge about earthquake in general.