1998 ilköğretim hayat bilgisi 3. sınıf programının öğretmen görüşleri açısından değerlendirilmesi
The Evaluation of the curriculum of 1998 primary education life science according to the teachers views
- Tez No: 97308
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH UŞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
\ ÖZET Bu araştırmanın genel amacı 1998 İlköğretim Hayat Bilgisi 3. Sınıf Programının öğretmen görüşleri açısından değerlendirilmesidir. Bu amacı gerçekleştirmek için öğretmenlerin, eğitim programının öğeleri olan hedef, içerik, eğitim durumu, değerlendirme ve program geliştirmeye yönelik görüş ve önerileri belirlenmiştir. Ayrıca öğretmen görüşleri arasında mesleki kıdem ve mezun oldukları okul değişkenleri bakımından anlamlı fark olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından literatür taraması yapılmış, uzman görüşleri de alınarak araştırmanın amacına uygun hazırlanan anket, Çanakkale ili sınırları içinde her iki kademenin birlikte öğrenim gördüğü 121 ilköğretim okulunda görev yapmakta olan 197 üçüncü sınıf öğretmeninden 150 öğretmene anket ulaştırılmış, değerlendirmeye uygun 126 anket vasıtasıyla elde edilen veriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma ve varians analizi teknikleri ile çözümlenmiştir. Bu analizde anlamlı farklılık içeren gruplardaki farklılığı yaratan ortalamalar“t-test”le belirlenmiştir. Analizler bilgisayarda SPSS istatistik programında yapılmış, anlamlılık testlerinde a:0.05 düzeyi esas alınmıştır. Öğretmenler programın hedef boyutunu X : 3.43 ile yeterli, içerik boyutunu X; 3.26, eğitim durumu boyutunu X: 3.03, değerlendirme boyutunu iseX:2.94 ile orta yeterlikte değerlendirmişlerdir. Öğretmenlerin programı genel olarak X: 3.18 ile orta yeterlikte buldukları anlaşılmıştır. Öğretmenler kıdem açısından ve mezun oldukları okul açısından programı birbirinden anlamlı fark göstermeyecek biçimde değerlendirmişlerdir. Öğretmenlerin % 68'i programın geliştirilmesi gereğini vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The general aim of this research is to evaluate the 1998 program of“Science of Life”lesson for third class in primary education, from the teacher's point of view. To achive this purpose; teacher's opinions and suggestions about target, content, educational situation, evaluation and program developing were obtained. Besides, if there was a meaningful difference between teachers' opinions due to their professional seniorities was also researched. Scanning model was used in the research. Literature was scanned by the researcher. A questionnaire was prepared by getting specialists' opinions. There are 121 primary schools in Çanakkale and 197 teachers teaching in third class; 150 teachers were given this questionnaire. The data, which were obtained by means of 126 suitable questionnaire, were analysed by using the techniques of variance, percentage, aritmetic average and standart deviation. In this analysis; the average, which causes the difference between the groups, was determined with“t-test”. The analysis was made in SPSS statistics program in computer. The level of a: 0.05 was the basic in meaningfulness tests. X: 3.43 target dimension, X: 3.26 content dimension, X : 3.03 educational situation dimension, and X : 2.94 evaluation dimension were accepted by the teachers as average capacity. The teachers generally found the program sufficient enough withX : 3.18. The teachers evaluated the program and they showed no difference although they had different seniorities. Sixty eight percent of them emphasized that the program should be developed. n