Sakarya - Türknil mansapları arasındaki sahanın kıyı jeomorfolojisi
The coastal geomorphology of the area between the Sakarya - Türknil river mouths
  1. Tez No: 973097
  2. Yazar: NAGİHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
Özet
ÖZET Bu çalışma, araştırma sahası olarak belirlenen kıyı kuşağında daha önce yapılan araştırmaların bir kısmını güncellemek, eksik kalan kısımları tamamlamak ve gelecekte yapılacak kıyı jeomorfolojisi çalışmalarına örnek teşkil edecek nitelikte detaylı bir altlık metin oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır. Sahanın tümüne yönelik kapsamlı bir arazi çalışması yürütülmüş; daha önce literatürde yer almamış morfolojik detaylara ulaşılması hedeflenmiştir. Çalışma iki temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırma sahasının doğal ortam koşulları çerçevesinde; jeolojik yapı, iklim özellikleri, toprak ve bitki örtüsü yapısı ile hidrografik unsurlar ve beşeri coğrafya özellikleri ele alınarak genel bir değerlendirme sunulmuştur. İkinci bölümde ise, çalışma sahasında kıyıların oluşumuna etki eden fiziksel, kimyasal, biyolojik ve beşeri süreçler bir arada değerlendirilerek bütüncül bir kıyı şekillenmesi ortaya konulmuştur. Ardından araştırma sahasında gözlemlenen kıyı şekilleri tek tek ele alınmış; bu şekillerin morfolojik özellikleri hem arazi gözlemleri hem de fotoğraflarla birlikte detaylı şekilde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted with the aim of updating certain parts of previous research carried out in the designated coastal zone, completing the missing components, and providing a detailed base text that may serve as a reference for future coastal geomorphology studies. A comprehensive fieldwork was carried out throughout the entire study area, with the goal of identifying morphological details that have not previously been documented in the literature. The study consists of two main sections. In the first section, a general evaluation of the study area's natural environmental conditions is presented, including geological structure, climatic characteristics, soil and vegetation cover, hydrographic elements, and human geography features. In the second section, the physical, chemical, biological, and anthropogenic processes that influence the formation of the coasts in the study area are assessed together to present an integrated coastal formation. Subsequently, the coastal landforms observed within the research area are examined one by one, and their morphological characteristics are presented in detail through both field observations and photographic documentation.