Rehberli turlarda gelişmeleri kaçırma korkusu ve internetsiz kalma korkusunun tur tatminine etkisinde akış deneyiminin rolü: Kapadokya örneği
The role of flow experience in the effect of fear of missing out and netlessphobia on tour saticfaction in guided tours: The case of Cappadocia
- Tez No: 973113
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT HARMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmada turistlerin rehberli tur sürecinde yaşadıkları psikolojik kaygı ve korkuların tur tatmini üzerindeki etkisinde akış deneyiminin boyutlarının tatmin algısını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında rehberli tur sürecinde turistlerin gelişmeleri kaçırma ve internetsiz kalma korkularının tur tatmini üzerindeki etkisinde akış deneyiminin rolü incelenmiştir. Bu kapsamda çalışmanın verileri Kapadokya Bölgesi'nin Nevşehir ilini ziyaret eden ve rehberli tura katılan 400 yabancı turistten elde edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında çalışmada geliştirilen modelin test edilmesi için yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre turistlerin rehberli bir turda gelişmeleri kaçırma korkuları ve internetsiz kalma korkuları tur tatminini negatif şekilde etkilemektedir. Akış deneyiminin kontrol boyutunun gelişmeleri kaçırma korkusu ile tur tatmini arasındaki ilişkide düzenleyici bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Akış deneyiminin merak boyutunun gelişmeleri kaçırma korkusu ile tur tatmini arasındaki ilişkide düzenleyici bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Akış deneyiminin kontrol boyutunun internetsiz kalma korkusu ile tur tatmini arasındaki ilişkide düzenleyici bir etkisi olduğu, akış deneyiminin merak boyutunun ise internetsiz kalma korkusu ile tur tatmini arasındaki ilişkide düzenleyici bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Bu bulgular dijital çağın kaçınılmaz korku ve kaygı türlerinin etkili yönetiminin rehberli turlarda tatmin ve memnuniyet için önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal how the dimensions of flow experience shape the perception of satisfaction in the impact of tourists' psychological anxiety and fear during guided tours on tour satisfaction. The study examined the role of flow experience in the impact of tourists' fear of missing out and being without internet access on tour satisfaction during guided tours. Data were collected from 400 foreign tourists who visited the Nevşehir province of the Cappadocia Region and participated in a guided tour. Structural equation modeling was used to test the model developed in the study based on the obtained data. The research findings indicated that tourists' fear of missing out and being without internet access negatively impact tour satisfaction during a guided tour. The control dimension of flow experience was found to moderate the relationship between fear of missing out and tour satisfaction. It was concluded that the curiosity dimension of flow experience did not moderate the relationship between fear of missing out and tour satisfaction. The control dimension of the flow experience was found to moderate the relationship between fear of being without internet access and tour satisfaction, while the curiosity dimension of the flow experience was found to have no moderating effect on the relationship between fear of being without internet access and tour satisfaction. These findings highlight the importance of effectively managing the inevitable fears and anxieties of the digital age for satisfaction and enjoyment in guided tours.