Kanser tedavisinde kullanılmak üzere türkiye toprak mikrobiyomuna ait bakterilerin ürettiği metabolitlerin nanoformülasyonlarının üretimi, etkinliğinin ve güvenliğinin ın vitro değerlendirilmesi
Production of nanoformulations of metabolites produced by bacteria from the turkish soil microbiome for use in cancer treatment and their in vitro efficacy and safety evaluation
- Tez No: 973114
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Biyoteknoloji, Microbiology, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Kanser dünya genelinde en yaygın ikinci ölüm nedeni olarak bilinen, toplumda ruhsal ve psiko-sosyal etkileri olan bir hastalık grubudur. Geçtiğimiz yüzyılda kanser tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Ancak yaygın kullanılan kemoterapi ve radyoterapi gibi geleneksel tedavi yöntemlerinin çeşitli yan etkileri mevcuttur ve hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca, bazı tümör türlerinin tedavisinde yaşanan zorluklar, hastalığın nüksü, yüksek tedavi maliyeti ve ilaca erişim zorlukları nedeniyle araştırmacılar yeni tedavi arayışına yönlenmiştir. Bu kapsamda prokaryotlar arasında en çok araştırılan aktinobakterilerin kanser tedavisi için umut vaad eden sekonder metabolitler ürettiği bilinmektedir. Öte yandan mikroorganizmalardan elde edilen ve kanser tedavisinde kullanılan sekonder metabolitler (örn: doksorubisin) hedefleme eksikliği nedeniyle önemli yan etkilere sahiptir. Bu kapsamda ilgili metabolitlerin ilaç taşıyıcı sistemlerle entegre edilmesi tedaviyle ilişkili problemlerin giderilmesinde kullanılabilen etkili bir yöntemdir. Bu bilgiler ışığında bu tez çalışmasında Karadeniz ve İç Anadolu olmak üzere ülkemizin iki farklı coğrafi bölgesinden alınan topraklardan izole edilen aktinobakter suşlarının ürettiği sekonder metabolitlerin PLGA ile nanoformülasyonlarının üretimi ve farklı kanser türleri üzerindeki etkinliğinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda tez çalışmasında aktinobakter suşlarının izalasyonu ve bunların 16S yöntemiyle tanımlanması gerçekleştirilmiştir. Ardından izole edilen Aktinobakter suşlarından sekonder metabolitler elde edilerek saflaştırılmış ve bunların yaygın görülen kanser türleri olan meme kanseri, akciğer kanseri, melanoma ve kolorektal kanser üzerindeki in vitro etkinliği sırasıyla MCF-7, PC-3, HeLa, A549, B16F0, U87MG ve CaCo-2 gibi farklı hücre hatları üzerinde araştırılmıştır. Buna ek olarak, elde edilen ham metabolit ekstreleri ile yüklü PLGA nanoformülasyonları üretilmiş ve kontrollü salım sistemi özelliğine sahip ilaç taşıyıcı sistem olarak güvenli dozu sağlıklı hücre hatları üzerinde ve etkinliği de yine aynı kanser hücre hatları üzerinde in vitro olarak değerlendirilmiş ve güvenli/etkin dozları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is known as the second leading cause of death worldwide and represents a group of diseases with significant psychological and psychosocial impacts on society. Over the past century, significant progress has been made in cancer treatment. However, conventional treatment methods such as chemotherapy and radiotherapy have various side effects and considerably reduce patients' quality of life. Furthermore, challenges in treating certain tumor types, disease recurrence, high treatment costs, and limited access to medications have driven researchers to seek alternative therapeutic approaches. In this context, Actinobacteria, among the most extensively studied prokaryotes, are known to produce secondary metabolites with promising potential for cancer treatment. On the other hand, secondary metabolites derived from microorganisms (e.g., doxorubicin), though used in cancer therapy, often cause significant side effects due to lack of targeting capability. To address this issue, integrating these metabolites into drug delivery systems has emerged as an effective method to overcome treatment-related problems. In light of this information, the aim of this thesis is to produce nanoformulations of secondary metabolites synthesized by Actinobacteria isolated from soil samples collected from two geographically distinct regions of Türkiye— the Black Sea and Central Anatolia—and to evaluate their efficacy against different cancer types. Within the scope of this thesis, Actinobacteria strains were isolated and identified using the 16S rRNA method. Secondary metabolites were then obtained and purified from the isolated Actinobacteria strains. Their in vitro anticancer activities were investigated against various cancer types including breast cancer, lung cancer, melanoma, and colorectal cancer, using different cell lines such as MCF-7, PC-3, HeLa, A549, B16F0, U87MG, and CaCo-2. In addition, PLGA-based nanoformulations loaded with the crude metabolite extracts were produced and evaluated as drug delivery systems with controlled release capabilities. Their safe dosage levels were tested on healthy cell lines, while their anticancer efficacy was evaluated in vitro on the same cancer cell lines, and their effective and safe dose ranges were determined.