Anne ve babanın matematik kaygısının öğrencinin matematik kaygısı ve başarısı üzerine etkisi
The effect of mother's and father's math anxiety on the student's math anxiety and achievement
- Tez No: 973122
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın iki temel amacı bulunmaktadır. İlk amaç; öğrencinin cinsiyeti, sınıf düzeyi, annenin ve babanın eğitim durumu ile öğrencinin ödev yaparken kimden yardım aldığına göre öğrencilerin matematik kaygısı ve başarılarının anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. İkinci amaç ise ebeveynlerin matematik kaygısının öğrencilerin matematik kaygısı ve başarısı üzerindeki doğrudan ve/veya dolaylı etkisini yapısal bir model aracılığıyla değerlendirmektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemiyle Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan orta ölçekli bir il merkezindeki beş devlet ve bir özel okuldan seçilen 5, 6 ve 7. sınıflarda öğrenim gören toplam 372 öğrenci ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Veriler Velilere Yönelik Matematik Kaygı Ölçeği, öğrenciler için Matematik Kaygısı Ölçeği ve Matematik Başarı Puanları aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler Bağımsız Örneklemlerde T testi, Tek Yönlü Varyans analizi ve Yapısal Eşitlik Modellemesi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin matematik başarıları cinsiyet ve sınıf düzeyine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ancak kız öğrencilerin matematik kaygı düzeyleri, erkek öğrencilere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Anne ve baba eğitim düzeyine göre öğrencilerin matematik başarı puanları anlamlı düzeyde farklılık gösterirken, öğrencilerin kaygı düzeylerinde anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Ödev yaparken yardım alınan kaynağa göre öğrencilerin matematik başarıları anlamlı biçimde farklılaşırken kaygı düzeylerinde anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ebeveynlerin eğitim düzeyi arttıkça kendi matematik kaygı düzeylerinin azaldığı belirlenmiştir. Ayrıca annelerin matematik kaygısı, babalara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Öğrencilerin matematik kaygısı ile başarıları arasında negatif yönlü ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ebeveynlerin matematik kaygısının öğrencilerin matematik başarısını doğrudan etkilemediği, ancak öğrencinin matematik kaygısı aracılığıyla dolaylı olarak negatif yönde etkilediği görülmüştür. Bu çalışmada yalnızca anne ve babaların etkisi ele alınmıştır. Gelecekte yapılacak araştırmalarda öğrencilerin matematik kaygısını etkileyebilecek abi, abla, kardeş ve akran gibi diğer çevresel faktörlerin de yapısal modeller aracılığıyla incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has two main objectives. The first objective is to examine whether there is a significant difference in students' math anxiety and achievement based on their gender, grade level, parents' educational status, and who they seek help from while doing their homework. The second objective is to evaluate the direct and/or indirect effects of parents' math anxiety on students' math anxiety and achievement through a structural model. A correlational survey design was used as a quantitative research method in the study. The sample of the study consisted of a total of 372 students and their parents selected from five public and one private schools in a medium-sized provincial center in the Eastern Anatolia Region of Turkey using appropriate sampling methods. Data were collected using the Mathematics Anxiety Scale for Parents, the Mathematics Anxiety Scale for Students, and Mathematics Achievement Scores. The obtained data were analyzed using the Independent Samples T-test, One-Way Analysis of Variance, and Structural Equation Modeling. According to the research results, there is no significant difference in students' mathematics achievement levels based on gender and grade level. However, girls' mathematics anxiety levels were found to be significantly higher than those of boys. While there was a significant difference in students' mathematics achievement scores based on their parents' education levels, no significant difference was observed in their anxiety levels. Students' math achievement scores differed significantly depending on the source of help received while doing homework, but no significant difference was found in their anxiety levels. It was determined that as parents' educational levels increased, their own math anxiety levels decreased. In addition, mothers' math anxiety was found to be significantly higher than fathers'. A negative and moderately significant relationship was found between students' math anxiety and their achievement. It was observed that parents' math anxiety did not directly affect students' math achievement but indirectly affected it in a negative way through the student's math anxiety. This study only examined the effects of mothers and fathers. Future research is recommended to use structural models to examine how environmental factors like siblings and peers influence students' math anxiety.