Çift emülsiyon yüklü hidrojel yapılarda probiyotik bakteri enkapsülasyonu
Probiotic bacteria encapsulation in double emulsion loaded hydrogel structures
  1. Tez No: 973123
  2. Yazar: İLKAY YURDAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Probiyotik bakteriler, fonksiyonel gıda endüstrisinde son yıllarda çokça tercih edilen insan sağlığına faydalı mikroorganizmalardır. Ancak bu mikroorganizmaların, oral yolla alındıklarında, gastrointestinal (GI) sistem içerisindeki fiziksel ve kimyasal faktörlere karşı hassas olmaları canlılıklarını korumalarını güçleştirmektedir. Gıda endüstrisinde uygulanan yüksek sıcaklık, kurutma işlemleri, oksijen varlığı, kesme kuvveti ve basınç gibi çeşitli teknolojik uygulamalar, probiyotik bakterilerin canlılıklarını korumasını güçleştirmektedir. Probiyotik bakterilerin insan sağlığı üzerinde faydalı etkiye sahip olabilmeleri için GI sisteme yaklaşık 106 koloni oluşturan birimden (CFU / gr) daha yüksek seviyede canlı olarak ulaşmalıdır. Çalışma kapsamında, probiyotik bakteri stres faktörlerine karşı koruyan ve koloni oluşturarak yararlı metabolitler üretebilecekleri hedef bölge olan kalın bağırsağa kadar canlı ulaşmasını sağlayan kapsüllerin çift emülsiyon (W1/O/W2) ve atomizer tekniği ile üretimi gerçekleştirilmiştir. Kapsüller, karakterize edilmiş olup termal işleme ve simüle edilmiş GI sistem koşullarına maruz bırakılarak serbest ve kapsüllenmiş hücrelerin canlılığı değerlendirilmiştir. Sindirimin bağırsak aşamasından sonra en yüksek canlılığı aljinat (W2A1, W2A2) ve petkin aljinat (W2P1, W2P2) kaplı kapsüller sağlamış, hayatta kalma oranı sırasıyla %78,17, %80,23, %75,74, %85,10 (5,34 CFU / g, 5,82 CFU / g) olarak elde edilmiş. Pektin içeren kapsüller termal şartlara daha fazla dayanmıştır (5,1 CFU / g, 5,84 CFU / g).
Özet (Çeviri)
Probiotic bacteria are health-promoting microorganisms that have recently been widely utilized in the functional food industry. However, when administered orally, their sensitivity to physical and chemical factors within the gastrointestinal (GI) tract makes it difficult for them to maintain viability. In addition, various technological processes applied in the food industry—such as high temperatures, drying, the presence of oxygen, shear stress, and pressure—further challenge the survival of probiotic bacteria. According to probiotic bacteria must reach the GI tract alive at levels higher than approximately 10⁶ colony-forming units per gram (CFU / g) in order to exert beneficial effects on human health. In this study, capsules were produced using the double emulsion (W1/O/W2) and spray-drying techniques to protect probiotic bacteria against stress factors and to ensure their survival until reaching the colon, the target site where they can colonize and produce beneficial metabolites. The capsules were characterized and subsequently exposed to thermal treatment and simulated GI conditions, after which the viability of free and encapsulated cells was evaluated. Following the intestinal stage of digestion, the highest cell viability was observed in alginate-coated (W2A1, W2A2) and pectin–alginate-coated (W2P1, W2P2) capsules, with survival rates of 78.17%, 80.23%, 75.74%, and 85.10% (5.34 CFU g⁻¹, 5.82 CFU g⁻¹), respectively. Capsules containing pectin demonstrated greater resistance under thermal conditions (5.10 CFU g⁻¹, 5.84 CFU g⁻¹).