Kur'ân-ı Kerim'de Allah'ın isimlerinin geçtiği âyetlerle olan tenâsübü
The coherence (Tenâsüb) between names of Allah and verses in the Qur'an
  1. Tez No: 973127
  2. Yazar: FATİH ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanoğlu yüce Allah'a kullukta bulunmak için yaratılmıştır. Bu görevi yerine geti-rebilmesi için her şeyden önce Allah'ı tanıması gerekir. Yüce Allah'ı tanımanın en güzel yolu O'nun Esmâ-i Hüsnâ'sını bilmektir.“Esmâ-i Hüsnâ”, en güzel isimler demektir. Kur'ân'da en güzel isimlerin Allah'ın olduğu bildirilmektedir. Âyetlerde geçen her bir ismin konumu itibariyle içinde bulunduğu âyetle gerek lafız gerekse anlam bakımından birçok bağlantısı vardır. Biz çalışmamızda Kur'an'da Allah'ı nitelemek üzere müfred ve mürekkep kavramlar olarak yer verilen isimlerin geçtiği âyetle ilgisini ve bu ilgi çerçevesinde verdiği mesajları tespite çalıştık. Genelde âyet sonlarında gelen, ancak âyet başlarında ve ortalarında da görülen Al-lah'ın isimlerinin asıl amacı, Allah'ı tanıtmaktır. Allah'ı tanımak O'na inanmayı ve kullukta bulunmayı gerektirir. Bu yönüyle bütün isimlerin insanoğlunu Allah'a kul-luğa davet etme fonksiyonu söz konusudur. Bununla beraber âyetlerde gelen isimle-rin genel olarak tevhide davet, tövbeyi teşvik, Hz. Peygamber'i (s.a.s) ve salih amel işleyen müminleri teselli ve tebşîr, Allah'a inanmayanları ve azgınlıkta bulunanları azabıyla tehdit bağlantıları kurulurken, âyet içindeki isimlerin birbirini destekleyip teyit ettiğini ve yüce Allah'ın azametini ve kemâl-i kudretini ortaya koyduğunu görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Human beings have been created to worship Almighty Allah. In order to fulfill this duty, one must first know and recognize Allah. The most beautiful and effective way to know Allah is through understanding His Asma' al-Husna (The Most Beau-tiful Names). The Qur'an states that the most beautiful names belong to Allah. Each of these divine names mentioned in the Qur'an is closely connected—both in wording and meaning—to the specific context of the verse in which it appears. In this study, we have aimed to examine the relationship between the divine names—expressed either as singular or compound forms—that describe Allah in the Qur'an and the verses in which they are found. We also aim to identify the messages con-veyed through these names within their respective contexts. Although these names typically appear at the end of verses, they are also found at the beginning or in the middle. The primary purpose of mentioning Allah's names in the Qur'an is to introduce and describe Him. Truly knowing Allah necessitates believing in Him and worshipping Him. In this respect, all of these names function as a call to servitude directed at humankind.Moreover, the divine names are gene-rally associated with themes such as inviting to tawhid (the oneness of God), enco-uraging repentance, offering consolation and glad tidings to the Prophet (peace be upon him) and to righteous believers, and warning and threatening disbelie-vers and transgressors with divine punishment. It is also evident that the divine names within a given verse often reinforce and confirm each other, collectively ref-lecting the majesty and perfect power of Almighty Allah.