Diş implantının biyomekanik davranışınınsonlu elemanlar metoduyla modellenmesi ve analizi
Finite element modeling and analysis of the biomechanical behavior of a dental implant
  1. Tez No: 973180
  2. Yazar: ROZELİN ERDEMLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİYADİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, dental implantlarda kullanılan iki farklı abutment tasarımını (düz ve 17 derece açılı abutment) ve iki farklı malzeme türünü (Grade 4 ve Grade 5) mekanik dayanıklılık açısından karşılaştırmaktır. İmplantlar SolidWorks yazılımında tasarlanmış ve ANSYS yazılımı kullanılarak farklı yük koşulları altında analiz edilmiştir. Bu analizler, implant sistemlerinin farklı yükler altında nasıl davrandığını ve malzeme seçiminin bu davranışlar üzerindeki etkilerini anlamamızı sağlamıştır. Elde edilen sonuçlara göre, açılı abutmentlerin maksimum stres değerlerinin, özellikle açılı kuvvetler altında, düz abutmentlere kıyasla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Grade 5 malzeme, bu yüksek streslere karşı daha dirençlidir ve özellikle açılı abutmentlerle kullanıldığında daha iyi performans göstermiştir. Grade 4 malzeme, düz abutment tasarımlarında yeterli dayanıklılık sağlamış, ancak açılı abutmentlerle daha düşük performans sergilemiştir. Bu bulgular, abutment ve implant tasarımlarının dental uygulamalarda dikkatlice değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Özellikle açılı abutmentler kullanıldığında, daha yüksek mekanik dayanıklılık sağlayacak malzemelerin tercih edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, bu tür tasarımların ve malzeme kombinasyonlarının bireysel hasta özelliklerine göre özelleştirilmesi tedavi başarısını artırabilir. Sonuç olarak, implant tasarımlarında ve malzeme seçiminde dikkatli mühendislik analizlerinin diş hekimliği uygulamalarında daha başarılı ve uzun ömürlü sonuçlara katkıda bulunacağı öne sürülmektedir. Bu çalışma, gelecekteki araştırmalara rehberlik edecek önemli veriler sunmakta olup, bulguların klinik ortamda daha kapsamlı bir şekilde doğrulanması gerektiği belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the mechanical durability of two different abutment designs (straight and 17-degree angled abutments) and two different material types (Grade 4 and Grade 5) used in dental implants. The implants were designed using SolidWorks software and analyzed under different loading conditions using ANSYS software. These analyses allowed us to understand how implant systems behave under different loads and the impact of material selection on these behaviors. The results showed that the maximum stress values of the angled abutments were higher, especially under angled forces, compared to the straight abutments. Grade 5 material was found to be more resistant to these high stresses and performed better, particularly when used with angled abutments. Grade 4 material provided sufficient durability in straight abutment designs but showed lower performance with angled abutments. These findings highlight the need for careful consideration of abutment and implant designs in dental applications. It was concluded that when angled abutments are used, materials that offer higher mechanical durability should be preferred. Additionally, customizing these designs and material combinations according to individual patient characteristics may enhance treatment success. In conclusion, it is suggested that careful engineering analyses in implant designs and material selection will contribute to more successful and long-lasting outcomes in dental applications. This study provides significant data that will guide future research, emphasizing the need for more extensive clinical validation of the findings.