Bazı Kahramanmaraş orkidelerinin kültüre alınabilme ve kitlesel üretilebilme olanaklarının araştırılması
Research of cultivation and mass production possibilities of some Kahramanmaraş orchids
- Tez No: 973182
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERSİN AKINCI, PROF. DR. YASEMİN ÖZDENER KÖMPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de Orchidaceae familyasına ait 23 cinse bağlı toplam 107 takson bulunmakta ve bunların %13'ü endemik olarak tanımlanmaktadır. Orkide türlerinin çoğu yumrulu olup, salep üretimi için yasadışı şekilde toplanmaktadır. Bu durum, orkide biyoçeşitliliğini tehdit etmekte ve üretimi zorlaştırmaktadır. Nesli tükenmekte olan türlerin korunması büyük önem taşımaktadır. Çalışma, orkide türlerinin korunmasına yönelik önemli veriler sunarak, mikorizal etkileşimlerin ekolojik işlevlerini ve salep üretimi için sürdürülebilir çözümleri ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, Kahramanmaraş bölgesindeki farklı lokalitelerden toplanan orkide türlerine ait bireylerin köklerinden izolat edilen mikorizal fungusların morfolojik ve moleküler analizleri yapılmıştır. Toplanan 7 orkide türüne ait toplam 24 fungus izolatı, morfolojik özelliklerine göre Rhizoctonia benzeri (Basidiomycetes) ve Rhizoctonia benzeri olmayan (Ascomycetes) funguslar olarak iki ana gruba ayrılmıştır. İzole edilen her iki fungal grup, hif çapı, çekirdek sayısı, koloni rengi ve görünümü gibi morfolojik parametrelerle detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma kapsamında ayrıca, karasal orkide tohumlarının çimlenme potansiyeli araştırılmıştır. Anacamptis coriophora, Anacamptis morio subsp. syriaca, Orchis anatolica ve Anacamptis sancta türlerinin tohumları üzerinde yapılan canlılık testlerinde sırasıyla % 76.26, % 68.07, % 38.46 ve % 85.23 oranında çimlenme gözlemlenmiştir. En yüksek çimlenme oranları, Anacamptis sancta (% 85.23) ve Anacamptis coriophora (% 76.26) türlerinde elde edilmiştir. Ayrıca, bu orkide tohumları köklerinden izole edilen mikorizal funguslarla işlemden geçirilmiş toprakta ekilmiş ve dikimden 40 gün sonra fideler yaprak ve kök gelişimi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the Orchidaceae family comprises 23 genera and a total of 107 taxa, 13% of which are defined as endemic. Most orchid species are tuberous and are illegally collected for the production of salep. This illegal collection threatens orchid biodiversity and complicates production efforts. The conservation of endangered species and the restoration of their natural habitats are of paramount importance. This study provides valuable data for orchid conservation, highlighting the ecological functions of mycorrhizal interactions and sustainable solutions for salep production. In this study, mycorrhizal fungi isolated from the roots of orchids collected from various localities in the Kahramanmaraş region were morphologically and molecularly analyzed. A total of 24 fungal isolates from 7 orchid species were classified into two main groups based on their morphological characteristics: Rhizoctonia-like (Basidiomycetes) and non-Rhizoctonia-like (Ascomycetes) fungi. Both fungal groups were extensively examined based on morphological parameters such as hyphal diameter, nucleus number, colony color, and appearance. Additionally, the germination potential of terrestrial orchid seeds was investigated. Germination tests on the seeds of Anacamptis coriophora, Anacamptis morio subsp. syriaca, Orchis anatolica, and Anacamptis sancta revealed germination rates of 76.26 %, 68.07 %, 38.46 %, and 85.23 %, respectively. The highest germination rates were observed in Anacamptis sancta (85.23 %) and A. coriophora (76.26 %). Furthermore, these orchid seeds were planted in soil treated with mycorrhizal fungi isolated from their roots. Forty days after planting, the seedlings exhibited leaf and root development.