Major depresif bozukluk tedavisinde SSGI (serotonin geri alım inhibitörü) tedavisine nondominant el çalıştırma görevi eklenmesinin standart tedaviyle istirahat hali (resting state) fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (RS-F MRI) üzerinden kıyaslamalı çalışması
A treatment response comparison study with resti̇ng state functional magneti̇c resonance imaging between standard treatment of ssri with standard treatment of ssri plus a nondominant hand writing study in pati̇ents with major depressive disorder
- Tez No: 973239
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KIRPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-İ Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Major depresif bozukluk (MDB) , toplumda görülme sıklığı, çeşitli tedavi yöntemlerine rağmen yüksek tekrarlama olasılığı ve sebep olduğu işlevsellik kaybı nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)' nce global hastalık yüküne büyük katkıda bulunan bir ruhsal bozukluktur. MDB'de son zamanda araştırmaların, fonksiyonel ve yapısal görüntüleme çalışmalarından fonksiyonel bağlantısallık çalışmalarına yöneldiği görülmektedir. Metod: Araştırmamızda depresif bozukluğu olan benzer sosyodemografik özellikteki 26 kadın hastaya tedavi öncesi rs-f MRI görüntüleme ve psikiyatrik değerlendirme ölçekleri uygulandıktan sonra, hasta grubu tedavi yanıtını karşılaştırmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruba standart antidepresan tedavisi verildi, rastgele seçilen bir gruba ek olarak nondominant elle (çalışmamızda sol el) yazma ödevi verildi. Sekiz haftalık tedavi sonrası tüm hastaların rs-f MRI görüntüleme ve psikiyatrik ölçeklerle değerlendirilmesi tekrarlandı. Bulgular: Her iki grubun tedavi sonrası depresyon ve frontal işlev ölçek sonuçları anlamlı olarak farklı bulundu. Çalışma bitiminde, ilaç tedavisi alan grupta sadece iki adet beyin bölgesi bağlantısallığında istatistiksel olarak anlamlı değişim görülürken, ilaçla birlikte nondominant el ile yazma ödevi alan grupta on adet beyin bölgesinin bağlantısallığında anlamlı değişiklik saptandı. Grup arası değişimler istatistiksel olarak kıyaslandığında ise on üç bölgenin fonksiyonel bağlantısallığı, anlamlı olarak farklı bulundu. Değişim görülen bölgeler arasında frontal ve limbik bölgelerin yoğunluğu dikkat çekmekte ve ölçek değişikliği ile uyumlu görünmektedir. Sonuç: MDB olan bireylerde tedavi yanıtına göre beyin ağlarındaki değişimleri araştırdığımız çalışmamızda, 'Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme' (EMDR) yönteminden esinlenerek geliştirdiğimiz nondominant el çalışmasının tedaviye yanıtında anlamlı farklılıklara neden olduğunu gözlemledik. Standart medikal tedavinin yanında bir adjuvan yöntem olarak öne sürdüğümüz nondominant el ile yazma ödevi, MDB tedavisinde profesyonel psikoterapötik desteğe ulaşmakta çeşitli kısıtları olan hastalar için yeni bir tedavi desteği olarak değerlendirilebilir. Birkaç bölge ile kısıtlı kalmadan, literatürde gördüğümüz, depresif bozuklukla ilişkili olabilecek tüm beyin bölge ve ağlarını birlikte değerlendirme çababımızla çalışmamızın mevcut literatüre katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Major depressive disorder (MDD) is a mental disorder that contributes greatly to the global burden of disease by the World Health Organization (WHO) because of its prevalence in the community, the high likelihood of recurrence despite various treatment modalities and the loss of functionality it causes. In MDD, it is seen that the researches have recently shifted from functional and structural imaging studies to functional connectivity studies. Method: In our study, 26 patients with similar sociodemographic characteristics were administered pre-treatment rs-f MRI imaging and psychiatric evaluation scales and the patient group was divided into two groups to compare the treatment response. Standard antidepressant treatment was given to both groups and a randomly selected group was given nondominant hand writing (left hand in our study). After eight weeks of treatment, all patients were reevaluated with rs-f MRI imaging and psychiatric scales. Results: Post-treatment depression and frontal function scale scores were significantly different in both groups. At the end of the study, only two brain regions had a statistically significant change in the interdependence of the only-drug group, whereas a significant change was observed in the interconnectivity of the ten brain regions in the group receiving the nondominant hand study with the drug. When the intergroup changes were statistically compared, the functional connectivity of the 13 regions was significantly different. The density of the frontal and limbic regions draws attention among network connecitivity changes and seems to be compatible with the scale change. Conclusion: In our study, we investigated the changes in brain networks according to treatment response in individuals with MDD. We observed that the nondominant hand study inspired and developed by 'Eye Movement Desensitization and Reprocessing' (EMDR) method caused significant differences in response to treatment. The nondominant handwriting task, which we propose as an adjuvant method in addition to standard medical treatment, can be considered as a new treatment support for patients with various limitations in achieving professional psychotherapeutic support in MDD treatment. We think that our study will contribute to the current literature with our efforts to evaluate all brain regions and networks that may be related to depressive disorder together, without being limited to a few regions.