Konvansiyonel, geleneksel ve organik olarak yetiştirilen şalgamda (Brassica rapa L.) verim ve biyokimyasal özelliklerin belirlenmesi
Determination of yield and biochemical properties in turnip (Brassica rapa L.) grown under conventional, traditional and organic cultivation systems
- Tez No: 973268
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÇAĞLAR KAYMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmada konvansiyonel, geleneksel ve organik olarak yetiştirilen şalgam (Brassica rapa L.) genotiplerinin bitki gelişimi, verim ve biyokimyasal özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kullanılan şalgam genotipleri Erzurum'da yaygın yetiştiriciliği yapılan Söğütlü, Yoncalık ve Yeşilyayla Mahallelerinden toplanmıştır. Genotipler konvansiyonel, geleneksel ve organik yetiştirme denemelerinde iki yıl süre ile yetiştirilmiştir. Denemeler konvansiyonel ve gelenekselde kimyasal gübre (CAN+TSP) ve kontrol (konvansiyonelde uygulama yok; gelenekselde arpa arkası) uygulama koşullarında, organikte ise kimyasal gübre (CAN+TSP), organik katı gübre (OKG), organik tavuk gübresi (OTG) ve kontrol (uygulama yok) uygulama koşullarında yürütülmüştür. Denemelerde uygulamaların ve genotiplerin şalgamda yaprak ve kök gelişim özellikleri, kök kalite özellikleri ve verim üzerine etkileri incelenmiştir. Bulgular: Tüm yetiştirme denemelerinde yaprak ve kök gelişimi ile bazı kök kalite özelliklerinin kimyasal gübre uygulamalarında kontrolden daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. Bununla birlikte, konvansiyonel ve geleneksel yetiştirme denemelerinde toplam fenolik ve flavonoid içerikleri ve antioksidan enzim ve aktivite kapasitesinin kimyasal gübre uygulamalarıyla arttığı belirlenmiştir. Organik yetiştirme denemesinde ise toplam fenolik ve antioksidan aktivitenin (Kuprak, toplam indirgeme aktivitesi ve DPPH) organik gübreleme uygulamalarında genellikle en yüksek değerleri verdiği gözlenmiştir. En yüksek dekara verim ise tüm yetiştiricilik denemelerinde kimyasal gübrelemeden sağlanırken, kullanılan organik gübreler verimi önemli ölçüde artırmıştır. Diğer yandan incelenen özellikler için en iyi sonuçlara sahip genotipler yetiştiricilik şekillerine göre farklılık göstermiştir. Sonuç: Sonuç olarak tüm yetiştirme denemelerinde kimyasal gübrelemenin şalgamda özellikle bitki gelişimi ve verim özellikleri açısından daha etkili olduğu ancak organik yetiştirme denemesinde kullanılan organik gübrelerin kalite özelliklerini iyileştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study aimed to figure out the plant development, yield, and biochemical properties of conventional, traditional, and organically grown turnip (Brassica rapa L.) genotypes. Method: The turnip genotypes used were collected from the Söğütlü, Yoncalık, and Yeşilyayla neighborhoods in Erzurum, where turnips are commonly grown. The genotypes were cultivated for two years in conventional, traditional, and organic cultivation trials. The trials were carried out under the application conditions of chemical fertilizer (CAN+TSP) and control (no application in conventional; barley back in conventional) in conventional and chemical fertilizer (CAN+TSP), organic solid fertilizer (OKG), organic chicken manure (OTG) and control (no application) in organic. In the trials, the effects of applications and genotypes on leaf and root development characteristics, root quality traits and yield in turnip were investigated. Findings: In all cultivation trials, it was observed that leaf and root development and some root quality traits gave superior results in chemical fertilizer applications than in the control. In addition, in conventional and traditional cultivation trials, it was determined that chemical fertilizer applications increased total phenolic and flavonoid contents and antioxidant enzyme and activity. In the organic cultivation trial, the highest total phenolic and antioxidant activity (CUPRAC, total reduction activity, and DPPH) was obtained from organic fertilization. The highest yield per decare was achieved through chemical fertilization in all cultivation trials, while the organic fertilizers used significantly increased yield. On the other hand, the genotypes with the best results for the examined characteristics varied depending on the cultivation method. Results: As a result, it was determined that chemical fertilization was more effective in all cultivation trials, particularly in terms of plant growth and yield characteristics, but that organic fertilizers used in organic cultivation trials improved quality characteristics.