İngilizce öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlık algıları ile programa bağlılık düzeylerinin incelenmesi
The examination of English language teachers' curriculum literacy perceptions and their level of curriculum commitment
  1. Tez No: 973269
  2. Yazar: ORHAN KAVAKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM KAYAHAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlık algıları ile programa bağlılık düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemek ve aralarındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Betimsel ve ilişkisel tarama modellerinin birlikte kullanıldığı araştırma; Sivas il merkezinde, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, devlet okullarının ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan ve kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemiyle belirlenen 359 İngilizce öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Öğretim Programı Okuryazarlık Algı Ölçeği, Öğretim Programa Bağlılık Ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılarak elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistikler ve SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda İngilizce öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlık algılarının yüksek düzeyde olduğu ve mesleki tecrübe, mezun olunan lisans bölümü ve görev yapılan eğitim kademesi değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Öğretmenlerin okuryazarlık algılarının, cinsiyet değişkeni açısından programı hayat geçirme alt boyutunda kadın öğretmenler; yaş değişkeni açısından programı tanıma alt boyutunda 20-29 ve 40-49 yaş aralığı; programı hayata geçirme alt boyutunda 40-49 yaş aralığı; programa değer verme alt boyutunda 20-29 ve 40-49 yaş aralığı; programı sorgulama alt boyutunda 40-49 yaş aralığı ve ölçek genelinde 20-29 ve 40-49 yaş aralığındaki öğretmenler lehine; eğitim durumu değişkeni açısından programı hayata geçirme ve programa değer verme alt boyutları ve ölçek genelinde lisansüstü eğitime sahip öğretmenler lehine; hizmet içi eğitim alma durumu değişkeni açısından ise tüm alt boyutlar ve ölçek genelinde hizmet içi eğitim alan öğretmenler lehine anlamlı şekilde farklılaştığı görülmektedir. Araştırma sonucunda İngilizce öğretmenlerinin programa bağlılıklarının yüksek düzeyde olduğu ve cinsiyet, yaş, mesleki tecrübe, mezun olunan lisans bölümü ve görev yapılan eğitim kademesi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Öğretmenlerin programa bağlılıklarının eğitim durumu değişkeni açısından lisansüstü eğitime sahip öğretmenler; hizmet içi eğitim alma durumu değişkeni açısından da hizmet içi eğitim alan öğretmenler lehine farklılaştığı görülmektedir. İngilizce öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlık algıları ile programa bağlılık düzeyleri arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study examines English language teachers' perceptions of curriculum literacy and their levels of curriculum commitment across various variables and reveals their relationship. The research utilizing both descriptive and relational survey models, was conducted with 359 teachers selected through convenience sampling, working at public primary, secondary, and high schools in the city centre of Sivas in 2023–2024 academic year. Data, collected with Curriculum Literacy Perception Scale, the Curriculum Commitment Scale, and a demographic information form, were analysed through SPSS package program and descriptive statistics. The results revealed that English language teachers' perceptions of curriculum literacy were high and did not differ significantly by professional experience, undergraduate major, or teaching level. However, significant differences were observed in teachers' literacy perceptions regarding gender, female teachers in the implementation sub-dimension; regarding age, teachers aged 20–29 and 40–49 in the recognition sub-dimension, those aged 40–49 in the implementation sub-dimension, those aged 20–29 and 40–49 in the valuing sub-dimension, those aged 40–49 in the questioning sub-dimension, and overall, teachers in the 20–29 and 40–49 age ranges scored higher on the overall scale. Regarding educational status, teachers with postgraduate degrees scored higher in the implementation and valuing sub-dimensions and on the overall scale. Regarding in-service training, teachers with in-service training scored higher in all sub-dimensions and on the overall scale. The study also revealed that English language teachers' level of curriculum commitment was high and did not differ significantly by gender, age, professional experience, undergraduate major, or teaching level. However, significant differences in commitment were observed for teachers with postgraduate degrees regarding their educational status, and for those who had received in-service training regarding their training status. A positive, high-level, and significant relationship was identified between teachers' perceptions of curriculum literacy and their level of curriculum commitment.