Kompansasyon odaklı problem çözme eğitiminin (KOPÇE) geliştirilmesi ve inmeli bireylerde etkisinin incelenmesi: Randomize kontrollü çalışma
Development of compensatory based problem solving training (CBPST) and investigation of its effect in individuals with stroke: A randomized control study
- Tez No: 973275
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL HURİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, inmeli bireylerde, işlevsel iyileşmeyi desteklemeye yönelik olarak geliştirilen Kompansasyon Odaklı Problem Çözme Eğitimi'nin (KOPÇE) etkinliğini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. KOPÇE, araştırmacılar tarafından, Okupasyonel Adaptasyon Modeli ve kompansatuar stratejiler bütünleştirilerek oluşturuldu. Çalışma, Etlik Şehir Hastanesi'nde yürütüldü. Araştırmaya dahil edilen inmeli bireyler, randomizasyon yoluyla müdahale grubu (n=27) ve kontrol grubu (n=26) olarak ikiye ayrıldı. Her iki gruptaki bireylere, bir ay boyunca haftada beş gün, günde 40 dakika süreyle geleneksel rehabilitasyon uygulandı. Müdahale grubuna ek olarak, aynı süre boyunca haftada beş gün 20 dakika KOPÇE verildi. Bireylerin okupasyonel performans ve memnuniyetleri, öz yeterlik, katılım ve yaşam kalitelerini değerlendirmek amacıyla Kanada Okupasyonel Performans Ölçeği (KOPÖ), Rehabilitasyon Aktiviteleri Profili (RAP), Günlük Yaşam Öz Yeterlik Ölçeği (GYÖYÖ), Katılım Ölçeği (KÖ) ve İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (İÖYKÖ) kullanıldı. Müdahale öncesi ve sonrası değişimler, gruplar arası farklılıklar ve değişim düzeyleri ve müdahalenin etki büyüklüğü (r) analiz edildi. Bulgular, müdahale grubunda kontrol grubuna göre KOPÖ performans ve memnuniyette (r=0,62; r=051), RAP (r=0,14), GYÖYÖ (r=0,57), KÖ (r=0,43) ve İÖYKÖ (r=67) skorlarında istatistiksel olarak anlamlı değişimler (p<0,05) olduğu görüldü. Sonuç olarak, bu çalışmada, KOPÇE'nin inmeli bireylerde okupasyonel performans ve memnuniyet, öz yeterlik, okupasyonel katılım ve yaşam kalitesinde olumlu etkiler sağladığına dair ön kanıtlar sunuldu. KOPÇE'nin klinik uygulamalarda kullanılabilir ve kabul edilebilir bir rehabilitasyon yaklaşımı olabileceğini ortaya koymakta, gelecekte de klinik pratikte yaygınlaştırılabilecek potansiyele işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effectiveness of the Compensation-Based Problem-Solving Training (CBPST), developed to support functional recovery in individuals with stroke. CBPST was designed by the researchers through the integration of the Occupational Adaptation Model and compensatory strategies. The study was carried out at Etlik City Hospital. Participants diagnosed with stroke were randomly assigned to either the intervention group (n = 27) or the control group (n = 26). Both groups received conventional rehabilitation for 40 minutes per day, five days a week, for one month. In addition, the intervention group received CBPST for 20 minutes per day, five days a week, during the same period. To assess occupational performance and satisfaction, self-efficacy, participation, and quality of life, the following instruments were used, the Canadian Occupational Performance Measure (COPM), the Rehabilitation Activities Profile (RAP), the Daily Living Self-Efficacy Scale (DLSES), the Participation Scale (PS), and the Stroke-Specific Quality of Life Scale (SS-QOL). Changes before and after the intervention, between-group differences, and the effect sizes (r) of the intervention were analyzed. The findings indicated statistically significant improvements (p < 0.05) in the intervention group compared to the control group in COPM performance (r = 0.62) and satisfaction (r = 0.51), RAP (r = 0.14), DLSES (r = 0.57), PS (r = 0.43), and SS-QOL (r = 0.67) scores. In conclusion, this study provides preliminary evidence that CBPST has positive effects on occupational performance and satisfaction, self-efficacy, occupational participation, and quality of life in individuals with stroke. The findings suggest that CBPST may be a feasible and acceptable rehabilitation approach in clinical settings and holds potential for broader implementation in future clinical practice.