Kur'an'da dağlar
Mountains in the Quran
  1. Tez No: 973304
  2. Yazar: ESİN YILDIZ AYCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Dağlar, yeryüzünde fiziksel bir oluşum olmalarının yanı sıra, insanların tarihi süreçte bir kısım anlam yükledikleri varlıklardandır. Araştırmamızda Kur'an-ı Kerim'de dağların, gerek yaratılıştan gerekse sonradan onlara atfedilen çeşitli işlevleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu mekânlar maden ve su yatakları kaynağı, sığınak, yollar bazen de ilahi anlam verilen yerlerdendir. İnsan, doğa ile de uyum içerisinde yaşaması gereken bir varlık olması nedeniyle doğayı anlamak ve sorumluluklarının farkında olmakla yükümlüdür. Nitekim insana rehber olan Kur'an, bu konuda da yol göstericidir. Bütün bu mülahazalardan hareketle bu çalışmada dağların varoluş nedenlerini Kur'an'ın bakış açısıyla değerlendirmek hedeflenmiştir. Neticede bu çalışmada kültürel mirasın da bir parçası olan dağların hem doğadaki yeri hem de manevi anlamları keşfedilerek, insana verilen mesajlara dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mountains are not merely physical formations on Earth; throughout history, humanity has imbued them with various meanings. This research explores the diverse functions attributed to mountains in the Qur'an, both inherent to their creation and those ascribed to them later. These locations serve as sources of minerals and water, refuges, pathways and at times, places of divine significance. As beings who must live in harmony with nature, humans are obligated to understand it and be aware of their responsibilities. The Qur'an, which guides humanity, also provides direction in this regard. Based on all these considerations, this study aims to evaluate the reasons for the existence of mountains from a Quranic perspective. Ultimately, this study explores both the natural significance and spiritual meaning of mountains, which are also a part of our cultural heritage, and highlights their messages to humanity.