ERCP komplikasyonlarının geriatrik ve erişkin popülasyondaki farklılıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of differences in geriatric and adult population of ERCP
- Tez No: 973329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ÇAKAL, DR. YUNUS HALİL POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Gastroenteroloji, Internal diseases, Gastroenterology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Endoskopik Retrograd Kolanjiyopankreatografi (ERCP), pankreatikobiliyer hastalıkların yönetimi için noninvaziv uygulanan, teknik olarak karmaşık ve yüksek riskli bir işlemdir. (1) ERCP, ampulla Vater'in (safra ve pankreas kanallarının giriş noktası) ve radyografi ile birleştirildiğinde safra kanalları ve pankreas kanallarının yüksek kalitede görüntülenmesini sağlar. ERCP, fırça sitolojisi ve biyopsi kullanılarak tanı için doku veya hücre alınmasını ve safra ve pankreas kanalı taşlarının çıkarılması, safra darlıklarının tedavisi ve malignitelerin palyasyonu için kullanılmıştır. ERCP, gastroenterologlar veya özel eğitim almış diğer hekimler tarafından gerçekleştirilen, hastanın bilinçli sedasyonunu gerektiren bir gastrointestinal endoskopik işlemdir. (3) Komplikasyonlar yapılan işleme, operatörün tecrübesine ve altta yatan hastalığın kendisine bağlıdır. ERCP de en sık görülen komplikasyonlar; akut pankreatit, kanama, kolanjit, bakteriyemi olarak kabul edilmektedir. En sık görülen akut pankreatit ve kanamadır. En nadir görülen komplikasyon ise mide, duodenum, safra veya pankreas kanalı perforasyonudur. (1/3000) (36) Bu çalışmada 2018-2023 yılları arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi iç hastalıkları anabilim dalı gastroenteroloji servisinde ERCP yapılan hastalarda yaşa bağlı olarak ERCP komplikasyonları, yatış süresi, kullanılan antibiyotik, yapılan işlem ve laboratuvar bulgularındaki farklılıkların retrospektif olarak incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 5 sene içerisinde yapılan işlemlerden işlem süresi belirtilmeyenler, hastanın ölümü nedeniyle bilgi sistemine ulaşılamayanlar, kullanılan antibiyotik bilgisinin belirsizliği ve başka servislerde ERCP ihtiyacı olan hastalar çalışmadan çıkarılmıştır. Toplamda 250 hasta üzerinden retrospektif değerlendirme yapılmıştır. Çalışmada, hastalar yaşlarına göre üç grupta incelenmiştir: Grup 1 (<65 yaş; yetişkin/geriatrik olmayan popülasyon), Grup 2 (65-75 yaş; ileri-geriatrik popülasyon) ve Grup 3 (>75 yaş; ileri-geriatrik popülasyon) her parametre için ayrı olarak hesaplamalar yapılmıştır. Sonuç olarak, çalışma kapsamında çoğu klinik, teknik ve laboratuvar parametresi yaş grupları arasında benzerlik göstermektedir. Ancak antibiyotik kullanımında >75 yaş grubunda anlamlı bir farklılık olduğu; ayrıca WBC ve ALT düzeylerinin ileri yaş grubunda belirgin olarak daha yüksek bulunduğu tespit edilmiştir. Özellikle antibiyotik kullanım rejimlerindeki farklılıklar ve 75 yaş altı ile 75 yaş üstü geriatrik alt grupları arasındaki inflamatuar yanıt parametrelerindeki belirgin farklılıklar, ileri yaş hastaların dikkatli, alt gruplara ayrılmış ve kişiselleştirilmiş bir post-prosedürel takip ve yönetim gerektirdiğini bilimsel olarak ortaya koymaktadır. Hastaların komorbitelerinin, kullandıkları ilaçlarla metabolik risk faktörlerinin araştırılmaması, hasta sayımızın az olması çalışmamızın retrospektif olması çalışmamız için kısıtlılıktır. Hasta risk faktörleri incelenip daha geniş alt gruplarla geriatrik popülasyonun detaylandırılmasının çalışmalara katkıda bulunacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography (ERCP) is a noninvasive, technically complex, and high-risk procedure for the management of pancreaticobiliary diseases. (1) ERCP provides high-quality visualization of the ampulla of Vater (the entry point of the bile and pancreatic ducts) and, when combined with radiography, the bile and pancreatic ducts. ERCP has been used for the removal of tissue or cells for diagnosis using brush cytology and biopsy, for the removal of bile and pancreatic duct stones, for the treatment of biliary strictures, and for the palliation of malignancies. ERCP is a gastrointestinal endoscopic procedure performed by gastroenterologists or other specially trained physicians, requiring conscious sedation of the patient. (3) Complications depend on the procedure performed, the operator's experience, and the underlying disease itself. The most common complications of ERCP are considered to be acute pancreatitis, bleeding, cholangitis, and bacteremia. Acute pancreatitis and bleeding are the most common. The rarest complication is perforation of the stomach, duodenum, bile duct, or pancreatic duct. (1/3000) (36) This study aimed to retrospectively examine and evaluate the differences in ERCP complications, length of stay, antibiotics used, procedures performed, and laboratory findings based on age in patients who underwent ERCP in the gastroenterology department of the internal medicine department of Ankara Training and Research Hospital between 2018 and 2023. Procedures performed within the last 5 years were excluded from the study if the procedure time was not specified, if the information system was unavailable due to the patient's death, if the antibiotic information was unclear, and if ERCP was required in other departments. A total of 250 patients were retrospectively evaluated. Patients were examined in three age groups: Group 1 (<65 years; adult/non-geriatric population), Group 2 (65–75 years; advanced-geriatric population), and Group 3 (>75 years; advanced-geriatric population). Separate calculations were made for each parameter. In conclusion, most clinical, technical, and laboratory parameters within the study were similar across age groups. However, a significant difference in antibiotic use was found in the >75 age group, and WBC and ALT levels were significantly higher in the older age group. The differences in antibiotic regimens and the significant differences in inflammatory response parameters between the geriatric subgroups under 75 and over 75 demonstrate that older patients require careful, subgrouped, and personalized postprocedural monitoring and management. The lack of investigation into our patients' comorbidities, medications, and metabolic risk factors, as well as the small number of patients and the retrospective nature of our study, constitute limitations. We believe that examining patient risk factors and providing a more detailed overview of the geriatric population in broader subgroups would contribute to future studies.