How pond charecteristics effect macrophyte diversity and coverage
Gölcük özelliklerinin makrofit çeşitliliği ve yayılımı üzerindeki etkisi
- Tez No: 973330
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Gölcükler, biyolojik çeşitliliğe önemli derecede katkı sağlayan sığ ve küçük su kütleleridir. Bu çalışma Ankara'da bulunan 29 tane kırsalda bulunan gölcüklerin 2022 yılı yaz sezonunda örneklenmesi yapılmıştır. Tatlısu bitkilerinin tür çeşitliliği, örtüş alanı ve kapladıkları bitkisel hacmin çevresel faktörlerden ne kadar etkilendiği araştırılmıştır. Çevresel faktörler hem gölcük içinden hem de gölcük çevresinden alınan farklı ölçümler ile belirlenmiştir. Bu çalışmadaki gölcükler altı farklı gölcük havzasından seçilmiştir. Bu çalışmanın hipotezi gölcüklerde bulunan tatlısu bitkilerinin tür çeşitliliğinin, kapladıkları alanın ve su içerisinde kapladıkları hacmin hem gölcük içindeki su kimyası değerlerinden hem de gölcük havzasındaki değişimlere bağlı olarak anlamlı değişiklikler göstereceğidir. Çalışma sonucunda su içi bitkilerinin tür sayısındaki değişim su berraklığı ve gölcük boyutu ile anlamlı bir değişkenlik göstermiş, kökleri suda bulunan gövdesi suyun üzerinde büyüyen bitkilerin de çözünür reaktif fosfor ve arazi kullanımı yoğunluğu ile anlamlı bir değişkenlik gözlendiği bulunmuştur. Örtüş alanı, sudaki toplam nitrojenin toplam fosfora olan oranı ile anlamlı ve pozitif ilişki gösterirken suda bulunan amonyum mikatrı ile negatif bir ilişki göstermiştir. Sudaki bitki hacmi ise çevresel değişkenlere karşı doğrusal olmayan ilişkiler göstermiştir, özellikle ışık miktarıyla olan ilişkisi muhtemel bir eşik noktasına dair açıklayıcı bir sonuç sunmuştur. Bu sonuçlar, gölcükler gibi küçük ve çevresel değişikliklerden kolay etkilenen duyarlı ekosistemler içerisinde yapılan çalışmalarda su bitkileri ve diğer değişkenlerle olan ilişkisinin yerel olması gerektiğine ve doğrusal olmayan ilişkilerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Ponds are small and shallow freshwater bodies that significantly contribute to biodiversity. Understanding the environmental factors that affect macrophyte community structure in ponds is essential for successful management and conservation programs. This study investigates the effect of local and catchment-scale environmental factors on macrophyte diversity, coverage and plant volume inhabited across 29 rural ponds in Ankara, Türkiye. These ponds were selected from 6 different pondscapes and sampled in summer 2022. Morphometric, physicochemical, biological variables and land use intensity were measured and analyzed in relation to macrophyte diversity, coverage and PVI. Results of this thesis indicated that submerged macrophytes were primarily affected by the land use intensity and the depth of the pond, while emergent macrophyte species richness effected by salinity with land use intensity. The total richness of macrophytes correlated with land use intensity, the light availability measured by Secchi disc, and the size of the pond. The total nitrogen to total phosphorus ratio (TN/TP) had a positive effect on percent coverage of submerged macrophytes whereas ammonium (NH4) had a negative relationship with it. PVI of submerged macrophytes was affected by several environmental factors such as the Secchi disc transparency to maximum water depth ratio, soluble reactive phosphate (SRP), total phosphorus (TP), pond area and air temperature. The results highlight the strong and complex environmental factors of both local physicochemical and landscape drivers on pond macrophyte communities. Considering the significant responsiveness of ponds, it is essential for conservation and restoration strategies to take a site-specific approach, addressing factors such as nutrient enrichment, salinization and land use pressures.