Ergenlerde dijital bağımlılık ve zihinsel dayanıklılık ilişkisi
The relationship between digital addiction and mental resilience in adolescents
  1. Tez No: 973340
  2. Yazar: MERVE BULUT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA (İREN) AKBIYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmada ergenlerde dijital bağımlılık düzeyleri ile zihinsel dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma; kesitsel, tanımlayıcı, nicel ve ilişkisel bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışma, Çorum il merkezindeki çeşitli liselerde öğrenim gören ergenler üzerinde yürütülmüştür. Veriler, sosyodemografik bilgi formu, Ergenler için Dijital Bağımlılık Ölçeği ve Ergenler için Zihinsel Dayanıklılık Kısa Formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler, grup karşılaştırmaları, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Kız öğrencilerin dijital bağımlılık puanları erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Günlük internet kullanım süresi arttıkça bağımlılık riski belirgin biçimde yükselmiştir. Buna karşılık ebeveyn internet denetimi ve aileyle geçirilen zaman dijital bağımlılığı azaltıcı koruyucu faktörler olarak öne çıkmıştır. Zihinsel dayanıklılık açısından annenin eğitim durumu ve internet erişim aracı anlamlı fark yaratmıştır. Anneleri üniversite mezunu olan öğrencilerin dayanıklılık düzeyleri daha düşük, internete bilgisayardan giren öğrencilerin puanları ise telefon kullananlara kıyasla daha düşük bulunmuştur. Cinsiyet, kardeş sayısı, internet süresi veya aileyle geçirilen zaman ile zihinsel dayanıklılık arasında ise anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Dijital bağımlılık ile zihinsel dayanıklılık arasında doğrudan anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Bulgular, aile desteği ve ebeveyn denetiminin dijital bağımlılığı önlemede önemli olduğunu; zihinsel dayanıklılığın ise çevresel faktörlerden etkilenen dinamik bir yapı olduğunu göstermektedir. Bu nedenle aile, okul ve toplum temelli önleyici programların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the relationship between digital addiction levels and mental toughness among adolescents. Materials and Methods: This research was designed as a cross-sectional, descriptive, quantitative, and correlational study. It was conducted among adolescents studying at various high schools in the city center of Çorum, Turkey. Data were collected using a Sociodemographic Information Form, the Digital Addiction Scale for Adolescents, and the Mental Toughness Scale for Adolescents – Short Form. The obtained data were analyzed through descriptive statistics, group comparisons, correlation, and multiple regression analyses. Results: Female students had significantly higher digital addiction scores compared to males. As daily internet usage increased, the risk of addiction rose markedly. In contrast, parental control over internet use and time spent with family emerged as protective factors that reduced digital addiction. Regarding mental toughness, the mother's educational status and the device used for internet access created significant differences. Students whose mothers had a university degree had lower resilience levels, and those accessing the internet via computer scored lower compared to mobile phone users. No significant associations were found between resilience and gender, number of siblings, daily internet usage, or time spent with family. Conclusion: No direct significant relationship was detected between digital addiction and mental toughness. The findings highlight that family support and parental monitoring play an important role in preventing digital addiction, while mental toughness is a dynamic construct influenced by environmental factors. Therefore, preventive programs at the family, school, and community levels are recommended.