Over kanserinde desmoplastik reaksiyonun önemi ve klinikopatolojik parametrelerle korelasyonu
The prognostik significance of desmoplastic reaction in ovarian cancer and its correlation with clinicopathological parameters
- Tez No: 973356
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM TOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Over kanseri dünyada ve Türkiye'de üçüncü en sık görülen jinekolojik malignitedir. Kanserin ilerleyişini etkileyen yaş, evre, tümör hacmi gibi birçok parametre bulunmaktadır. Literatüre bakıldığında son zamanlarda desmoplastik reaksiyon (DR), inflamatuar yanıt (IY) ve tümör tomurcuklanmasının (TT) çeşitli kanserlerde prognoz üzerine çalışmaların arttığı fakat over kanserinde az sayıda çalışma olduğu görülmektedir. Çalışmamızda operasyon yapılan 47 over kanseri hastasını değerlendirdiğimizde; hastaların yaş, menapoz durumu, tümör çapı, grade, omentum tutulumu, lenf nodu metastazı, evresi ve 5 yıllık sağ kalım verileri elde edilmiştir. Preperatlar tekrar incelenerek; DR, IY, TT varlığı ve derecesi açısından araştırılırken, hastaların verileri ve patolojik değerlendirmelerin birbiri ve survi ile ilişkisi olup olmadığı da incelenmiştir. Buna göre TT ve IY'nin karşılaştırdığımız hiçbir klinikopatolojik parametreyle ve surviyle ilişkisinin olmadığını; DR'nun sadece surviyi azalttığını ve diğer hiçbir klinikopatolojik parametreyle ilişkisi olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is the third most common gynecologic malignancy in the world and in Turkey. There are many parameters affecting the progression of cancer such as age, stage and tumor volume. In the literature, desmoplastic reaction (DR), inflammatory response (IR) and tumor budding (TT) have recently been studied on prognosis in various cancers, but there are few studies in ovarian cancer. In our study, when we evaluated 47 ovarian cancer patients who underwent surgery; age, menopausal status, tumor diameter, grade, omentum involvement, lymph node metastasis, stage and 5-year survival data were obtained. While the preparations were re-examined for the presence and degree of DR, IY, TT, we also examined whether the patients' data and pathologic evaluations were related to each other and to survival. Accordingly, it was observed that TT and IY were not associated with any of the clinicopathologic parameters and survival; DR only decreased survival and was not associated with any other clinicopathologic parameter.