Yüksek dönüşüm oranına sahip metamalzeme polarizasyon dönüştürücüler
Meta-material polarization converters with high conversion efficiency
  1. Tez No: 973366
  2. Yazar: KÜBRA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
bu tez çalışmasında X-, Ku- ve K-bant uygulamaları için anizotropik MS tabanlı yapıya sahip yansıma tipi dairesel ve doğrusal polarizasyon dönüştürücü önereceğiz. Nispeten daha ince (1,6 mm) uygun maliyetli bir FR4 substratı ile önerilen tasarımla, 12,35–7,8 GHz frekans spektrumunda (Ku) solak dairesel polarizasyon kabiliyeti ve %97'nin üzerinde PCR değeri ile çapraz polarizasyon elde edilebileceği kaydedilmeyi amaçlıyoruz. Ek olarak dönüştürücü ile, 𝑦-polarize gelen dalga için X- ve K-bandlarına karşılık gelen 10.85–11.05 GHz ve 21.85–27.40 GHz frekans aralığında solak dairesel polarizasyon yeteneği sunmasını amaçlıyoruz. Ayrıca dönüştürücü, K-'nin neredeyse tam spektrumunda doğrusal polarizasyondan (LP) dairesel polarizasyona (CP) dönüşüm sağlar ve eğik geliş için Kuband'da 50 dereceye kadar geliş açıları için %80'den daha büyük bir PCR değeri sağlamasını amaçlıyoruz. 3D elektromanyetik simülasyon programı olan CST Microwave Studio tarafından gerçekleştirilen simülasyon sonuçları, önerilen dönüştürücünün doğrulanması için serbest uzay mikrodalga ölçümleri ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we will propose a reflection type circular and linear polarization converter with anisotropic MS-based structure for X-, Ku- and K-band applications. We aim to note that with the proposed design with a relatively thinner (1.6 mm) cost-effective FR4 substrate, left-handed circular polarization capability in the 12.35–7.8 GHz frequency spectrum (Ku) and cross-polarization with a PCR value of over 97% can be achieved. . In addition, we aim with the transducer to offer left-hand circular polarization capability in the frequency range of 10.85–11.05 GHz and 21.85–27.40 GHz corresponding to the X- and K-bands for the 𝑦-polarized incoming wave. Also, the converter provides conversion from linear polarization (LP) to circular polarization (CP) in almost the full spectrum of K-, and we aim to provide a PCR value greater than 80% for angles of incidence up to 50 degrees in Kuband for oblique incidence. The simulation results performed by the 3D electromagnetic simulation program CST Microwave Studio will be compared with free space microwave measurements to validate the proposed transducer.