Otellerdeki kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin işletme performansına etkisi: Bir karma yöntem araştırması
The impact of corporate social responsibility practices in hotels on business performance: A mixed methods study
- Tez No: 973367
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, otellerdeki kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) uygulamalarının işletme performansına etkisini ve yeşil insan kaynakları yönetimi (YİKY) uygulamaları ile çevresel çıktının bu etkideki rolünün değerlendirilmesidir. Literatürde otellerdeki KSS uygulamalarının işletme performansına etkisi ile ilgili çalışmalar bulunmaktadır ancak çalışmaların sonuçları değişiklik göstermektedir. Bu nedenle söz konusu etkinin farklı aracı değişkenlerle araştırılmasının literatüre katkı sağlaması beklenmektedir. Araştırmada, paydaş teorisi ve AMO teorisi çerçevesinde ele alınmış ve bütüncül bir bakış açısı sağlamak amacıyla yakınsayan paralel desene dayalı karma yöntem araştırması gerçekleştirilmiştir. Karma yöntem uygulanarak KSS ile işletme performansı arasındaki ilişkinin hem nitel hem de nicel verilerle birleştirilmesi sağlanarak derinlemesine incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma kapsamında Antalya ilinde yer alan Sürdürülebilir Turizm Sertifikasına sahip beş yıldızlı otellerde çalışan üst düzey yöneticiler ve kalite müdürlerinden veriler toplanmıştır. Veri toplama sürecinde 211 otelden 398 katılımcıya anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Değişkenler arasında ilişkilerin incelenmesinde kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesinden faydalanılmıştır. Nitel veri toplama sürecinde ise aynı örneklem üzerinden 12 üst düzey otel yöneticisi ile mülakat gerçekleştirilmiştir ve içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın nicel veri analizi sonucunda, toplum odaklı KSS faaliyetlerinin işletmenin performansını pozitif yönde etkilediği; nitel veri analizi sonucunda ise çalışan ve toplum odaklı KSS faaliyetlerinin işletme performansını destekleyen unsurlar olarak değerlendirildiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda nicel ve nitel veriler birlikte yorumlanarak modele yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the impact of corporate social responsibility (CSR) practices in hotels on business performance, and to investigate the role of green human resource management (GHRM) practices and environmental outcomes in this impact. Since studies on hotel CSR and business performance show mixed results, examining this relationship through different mediators will enrich the literature. This research, grounded in stakeholder and AMO theories, used a mixed-methods approach with a convergent parallel design to offer a holistic view. The aim is to conduct an in-depth analysis by combining both qualitative and quantitative data to examine the relationship between CSR and business performance using a mixed-method approach. Quantitative data were collected via surveys from 398 senior and quality managers across 211 five-star Sustainable Tourism Certified hotels in Antalya. The relationships between variables were modeled using partial least squares structural equation modeling. In the qualitative data collection process, interviews were conducted with 12 senior hotel managers and content analysis was conducted. The quantitative data analysis of the study revealed that community-oriented CSR activities have a positive effect on business performance, whereas the qualitative data analysis indicated that employee- and community-oriented CSR activities are considered as contributing elements to business performance. In conclusion, quantitative and qualitative data were interpreted together to make recommendations for the model.