Kahramanmaraş ekolojġk koşullarında yaygın fiğ (Vicia sativa l.) ile yerel çavdarın (S5ecale cereale) farklı oranlardakarışımlarının bitkisel özellikler ve ot kalitesi üzerine etkileri
Effects on plant characters and forage quality of common vetch (Vicia sativa L.) and local rye (Secale cerale) mixtures in Kahramanmaraş ecological conditions
  1. Tez No: 973365
  2. Yazar: MUSTAFA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Kahramanmaraş ili ekolojik koşullarında iki farklı fiğ (Vicia sativa L.) çeşidinin yerel çavdar (Secale cerale) ile farklı oranlarda karışımlarının, bitkisel özellikler ve ot kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla 2022 yılı kışlık üretim döneminde tesadüf blokları deneme deseninde üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada 9 farklı konu (1- Yalın Çavdar, 2- Yalın Yaygın Fiğ – Özveren, 3- Yalın Yaygın Fiğ – Yücel, 4- %25 Çavdar + %75 Yaygın Fiğ – Özveren, 5- %25 Çavdar + %75 Yaygın Fiğ – Yücel, 6- %50 Çavdar + %50 Yaygın Fiğ – Özveren, 7- %50 Çavdar + %50 Yaygın Fiğ – Yücel, 8- %75 Çavdar + %25 Yaygın Fiğ – Özveren, 9- %75 Çavdar + %25 Yaygın Fiğ – Yücel) araştırılmıştır. Araştırmada bitki boyu, yeşil ot ve kuru ot verimi, ham protein oranı, ham kül oranı, NDF, ADF, sindirilebilir kuru madde (SKM), kuru madde tüketimi (KMT) ve nispi yem değeri (NYD) incelenmiştir. Araştırma sonucunda, konuların (9 farklı karışım oranı) incelenen özellikler üzerine etkilerinin önemli olduğu belirlenmiştir. Karışımda çavdar oranı arttıkça NDF ve ADF oranının arttığı, buna karşılık karışımda fiğ oranı arttıkça ham protein oranı, sindirilebilir kuru madde, kuru madde tüketimi ve nispi yem değerinin arttığı saptanmıştır. En yüksek yeşil ot verimi %50 Çavdar + %50 Fiğ -Yücel karışımından (3013.67 kg/da), en yüksek kuru ot verimi ise %25 Çavdar + %75 Fiğ – Özveren karışımından (620.76 kg/da) elde edilmiştir. Sonuç olarak, Kahramanmaraş koşullarında yem kalitesi bakımından karışımdaki çavdar oranı %50'nin üzerine çıkarılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the ecological conditions of Kahramanmaraş in the winter production period of 2022. It was made in order to determine the effects on plant characters and forage quality of mixtures of two different vetch (Vicia sativa L.) varieties with local rye (Secale cerale) in different proportions. In the study, nine different subjects (1- Alone rye, 2- Alone common vetch-Özveren, 3- Alone common vetch-Yücel, 4- 25% Rye + 75% common vetch-Özveren, 5- 25% Rye + 75% common vetch-Yücel, 6- 50% Rye + 50% common vetch-Özveren, 7- 50% Rye + 50% common vetch-Yücel, 8- 75% Rye + 25% common vetch-Özveren, 9- 75% Rye + 25% common vetch-Yücel) were investigated. In the research, plant height, green herbage and dry herbage yield, crude protein ratio, crude ash ratio, NDF ADF, digestible dry matter, dry matter consumption and relative feed value were examined. As a result of the research, it was determined that the effects of the subjects (9 different mixture ratios) on the examined properties were significant. It was determined that NDF and ADF ratios increased as the rye ratio increased, whereas crude protein ratio, digestible dry matter, dry matter consumption and relative feed value increased as the vetch ratio increased. The highest green herbage yield was obtained from 50% Rye + 50% Vetch -Yücel mixture (3013.67 kg/ha) and the highest dry herbage yield was obtained from 25% Rye + 75% Vetch - Özveren mixture (620.76 kg/ha). As a result, rye ratio in the mixture should not be increased above 50% in terms of forage quality in Kahramanmaraş conditions.