Jeotermal enerji kaynaklı saatlik elektrik üretim ve satışının incelenmesi
Investigation of hourly electricity generation and sales from geothermal energy
- Tez No: 973382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Tezin temel amacı, Türkiye özelinde jeotermal enerji santrallerindeki elektrik üretim miktarlarının dış sıcaklık verisine bağlı olarak nasıl bir değişim gösterdiği tespit edebilmektir. Ülkemizdeki jeotermal güç santrallerindeki kondenser üniteleri, hava soğutmalı olması nedeniyle elektrik üretim verimleri dış sıcaklığa bağlı olarak değişim göstermektedir. Elde edilen veriler doğrultusunda dış ortam sıcaklığı ile jeotermal enerji kaynaklı saatlik elektrik üretimi arasında ters orantı olduğu tespit edilmiştir. Tez çalışmasında jeotermal kaynaklı elektrik üretimi noktasında saatlik, aylık ve yıllık analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda ulaşılan veriler ışığında jeotermal güç santrali işleten işletmeler kârı maksimum seviyede tutmak için nasıl bir satış stratejisi izlenmesi gerektiği belirlenmiştir. Çalışmada önem verilen temel parametreler; piyasa takas fiyatı, dış sıcaklığa bağlı olarak üretilebilecek elektrik üretim değerleri ve rezervuar yönetimidir. Rezervuar yönetimi perspektifinden karı ve kaynak kullanımını maksimize etmek için jeotermal enerji santrali saatlik kapasite kullanım oranları belirlenmiştir. Bu çalışmada saptanan bulgular, jeotermal enerji yatırımının geri ödeme süresini minimize etmek amacıyla değerlendirilebilir. Geri ödeme süresinin hesaplanması noktasında ve gelir akışının belirlenmesinde önemli bir yenilik amaçlanmıştır. Beş yıl için saatlik ortalama piyasa takas fiyatı tespit edilmiş ve servis-onarım için en uygun aylar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to determine how the electricity generation amounts in geothermal power plants in Turkey change depending on the external temperature data. Since the condenser units in geothermal power plants in our country are air-cooled, their electricity generation efficiency varies depending on the outside temperature. In line with the data obtained, it was determined that there is an inverse correlation between outdoor temperature and hourly electricity generation from geothermal energy. In the thesis study, hourly, monthly and annual analyzes were carried out at the point of geothermal electricity generation. In light of the data obtained at the end of the study, it was determined what kind of sales strategy should be followed by geothermal power plant operators to keep the profit at the maximum level. The basic parameters given importance in the study are; market clearing price, electricity production values that can be produced depending on the external temperature and reservoir management. Geothermal power plant hourly capacity utilization rates were determined to maximize profit and resource usage from the reservoir management perspective. The findings determined in this study can be evaluated in order to minimize the payback period of geothermal energy investment. An important innovation is aimed at the calculation of the payback period and the determination of the income stream. The hourly average market clearing price for five years has been determined and the most suitable months for service and repair have been revealed.