Kullanıcı odaklı tasarımın üçüncü mekanlarda esnek çalışma deneyimine etkisi
The impact of user-centered design on flexible work experience in third places
  1. Tez No: 973383
  2. Yazar: SANEM ÖZDEMİR ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SAYIL ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dijitalleşmenin, uzaktan erişim teknolojilerinin yaygınlaşmasının ve pandemi sonrası değişen çalışma alışkanlıklarının, esnek çalışma biçimlerini hem içerik hem de mekan açısından yeniden şekillendirdiği görülmektedir. Bu bağlamda bireylerin, yalnızca evde ya da ofiste değil; kendi üretkenliklerine ve ihtiyaçlarına uygun üçüncü mekanlarda da çalışmayı tercih ettikleri gözlenmektedir. Kafeler, kütüphaneler ve ortak kullanım alanları gibi sosyal nitelikli ortamların, bireysel odaklanma ile sosyal etkileşimi bir arada sunan yarı kamusal alanlar olarak öne çıktığı saptanmaktadır. Ancak bu tür ortamlarda, kullanıcı deneyimini etkileyen fiziksel, psikolojik ve sosyal faktörlerin çok boyutlu olarak değerlendirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında, üçüncü mekanlarda sürdürülen bireysel üretkenlik temelli esnek çalışma deneyimlerinin, kullanıcı odaklı tasarım yaklaşımı çerçevesinde incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın uygulama alanının, Ankara'da aynı işletmeye ait üç kafe şubesinden oluşturulduğu belirtilmektedir. Markanın sabit tutulmasıyla, karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılabildiği vurgulanmaktadır. Çalışmada, anket ve yapılandırılmış gözlemle kullanıcıların fiziksel çevreyle ilişkisi, mekansal tercih nedenleri ve deneyimlerine dair geri bildirimler toplanmaktadır. Değerlendirme sürecinin, erişilebilirlik, ergonomi, sosyal etkileşim, teknolojik altyapı ve mekansal esneklik bileşenlerine odaklandığı ifade edilmektedir. Araştırmada, bu unsurların bireysel üretkenlik üzerindeki etkisinin anlaşılmasına çalışıldığı ve üçüncü mekanların kullanıcı deneyimini destekleyici biçimde tasarlanmasına yönelik çıkarımların sunulmasının hedeflendiği belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the widespread adoption of digitalization, remote access technologies, and the changing work habits following the pandemic, flexible working practices have been reshaped both in terms of content and space. In this context, individuals are observed to prefer working not only at home or in the office but also in“third places”that suit their productivity and needs. Cafés, libraries, and shared spaces stand out as semi-public environments that combine individual focus with social interaction. However, in such settings, there is a need for multidimensional evaluation of physical, psychological, and social factors that affect user experience. This thesis aims to examine productivity-oriented flexible work experiences in third places within the framework of user-centered design. The research field consists of three café branches of the same brand in Ankara, allowing for a comparative assessment by keeping the brand constant. Through surveys and structured observations, data are collected on users' relationship with the physical environment, spatial preferences, and experiences. The evaluation focuses on components such as accessibility, ergonomics, social interaction, technological infrastructure, and spatial flexibility. The study seeks to understand the impact of these factors on individual productivity and to provide insights for designing third places in ways that support user experience.