Legal status of tourism workers
Turizm çalışanlarının hukuki statüsü
- Tez No: 97339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA GÖNÜL BALKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Turizm, Law, Public Administration, Tourism
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ÖZEL HUKUK ANABİLTM DALI Turizm; devamlı ikamet edilen, çalışılan ve günlük ihtiyaçların karşılandığı serler dışında,geçici olarak gidilen ve konaklama sırasında genellikle turizm şletmelerinin ürettiği mal ve hizmetlerin talep edildiği bir olaydır. Turizmin insanla lgili olmasından dolayı çok geniş bir kapsamı vardır. Bu nedenle de turizm sektöründe konomi, işletme, hukuk, siyaset bilimi, coğrafya, sosyoloji, psikoloji gibi bilim [allarının bilimsel yöntemlerinden de yararlanılır. Turizm çalışanlarına İş Hukuku kuralları uygulanmaktadır. Ancak Turizmi Teşvik Kanunu gibi turizm sektörüne özgü yasalar da vardır. Turizm faaliyetleri nevsimlik işlerdendir. Mevsimlik işler; işyerindeki faaliyetin ydın belirli döneminde oğunlaştığı, diğer zamanlarda ise azaldığı veya tamamen durduğu ve bu durumun üzenli olarak tekrarlandığı işlerdir. Turizm çalışanları mevsimlik işlerde genellikle elirli süreli hizmet sözleşmesi ile çalışmaktadırlar. Sezon sonunda hizmet sözleşmesi ona ermektedir. Turizm çalışanları, turizm sezonunda çağrı usulü ile de çalışmaktadırlar. Su usule göre işçinin yıllık veya aylık göreceği iş miktarı, önceden kararlaştırılır. Ancak izmet ediminin yerine getirilmesini kendi durumuna göre ayarlama hakkı, işverene ınınır. Turizm işçisi turizm sektörünün özelliği gereği hafta sonu da çalışmaktadırlar, ncak haftanın diğer bir günü tatil verilmesi zorunludur. Normal çalışma süresi haftada en fazla 45 saattir. Lokanta ve benzeri iş erlerinde çalıştırılan işçiler için günlük iş süresi, İş Süreleri Tüzüğünün m.10 göre ünde 8 saattir. Turizm çalışanlarının eğitim, staj, yabancı dil, iş bulma, sigortasız çalıştırma, güvencesinin olmaması, elverişsiz koşullarda çalışma gibi sorunları vardır.
Özet (Çeviri)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ÖZEL HUKUK ANA BİLİM DALI LEGAL STATUS OF TOURİSM WORKERS The Summary of the study Tourism is an action which people want goods and services that are produced generally by tourism managements in touristic places during journeys. Because tourism is elated with human its very wide. So in tourism we scientific methods of many science tranches such as economy, law, administration, politics, geography, sociology and isychology. Tourism workers work by labor legistration rules. But there are also some special aurism laws such as“ tourism encourament law ”. Tourism activities are seasonal activities,“hese are the activities that reach the highest level or go down the lowest level or sometimes top completely in certain times of the year. Tourism workers work in seasonal works by the mited time labor contract. This contract ands when the season finishes. Tourism workers also work by the invitation method in tourism season. According ) this method the amount of the services that the worker has to do is decided beforehand. İn lis situation the right to arrange the time of the service is given to the employer. Tourism workers also work at weekends because of the characteristics of the tourism sector. But they ave to be given rest on one of the other days of the week. Avarage working time is 45 hours a week. According to the 10 th article of working time law ”daily working time in restaurants and similar places is 8 hours a day. Tourism workers have got the problems such as education, foreign language, etting a suitable work, working without insurance, no working quaranty and unsuitable ircum stances.