Evde çalışanlar
The Homeworkers
- Tez No: 86221
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEBİYE YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
02.OZET Çalışmada ilk olarak evde istihdam tanımlanarak, evde çalışama yapılan alanların gerçekleştiği ortamın koşulları incelendi ve evde çalışmaya iten faktörler ele alındı. Ayrıca, evde çalışanların ne tür sosyal, kültürel ve hukuki ihtiyaçlarının olduğu anlatılmaya çalışıldı. Birinci bölümde, evde istihdamın tanımı yapılarak, evde çalışanlar hakkında genel bilgiler verildi. Birinci bölümün diğer konularında ise enformel ekonominin tanımı yapılarak, evde çalışmanın enformel ekonomi içindeki yeri incelendi. Ayrıca, hane halkının kayıt dışı çalışmasının evde çalışanlara etkisi anlatılmaya çalışıldı. İkinci bölümde, evde çalışamaya iten faktörler ele alındı. Bu bölümde, evde çalışmaya iten faktör olarak, ekonomik kriterler, teknoloji ve ailevi nedenler ele alındı. Üçüncü bölümde, ekonomik, hukuki ve sosyal açıdan evde çalışanlar incelendi. Bu bölümde, ilk önce, evde çalışanların hukuki yapıları ele alındı. Daha sonra ise, evde çalışanların ekonomik yapıları incelendi. Üçüncü bölümün diğer konusunu ise, evde çalışanların sosyal ihtiyaçları oluşturmaktadır. Burada, evde çalışanların sosyal ihtiyaçları incelenerek, evde çalışanların içinde bulunduğu mevcut koşullar dahilindeki sosyal ihtiyaçları anlatılmaya çalışıldı. Dördüncü bölümde, Türkiye'de evde çalışma incelendi. Bu bölümde, evde çalışanlar, cinsiyet ve yaş gruplarına göre, iktisadi faaliyet kollarına göre, meslek grubuna göre ve işteki durumlarına göre dağılımları istatistiksel olarak incelendi. Bu bölümde ayrıca, evde çalışanların kentlere ve kırsal alanlara göre dağılımı istatistiksel olarak verildi. Beşinci bölümde, kırsal alanda evde çalışanlar incelendi. Bu bölümde, evde çalışanlar, tarımsal alanlarda evde çalışanlar ve taran dışı işlerde evde çalışanlar olarak ayrı ayrı incelendi. Ayrıca, Türkiye'de tarım politikasının evde çalışanlar üzerindeki etkileri incelendi. Bu bölümün son konusunu ise, kırsal turizm alamnda evde çalışanlar vnoluşturmaktadır. Bu bölümde, kırsal turizmin evde çalışanlara getirmiş olduğu etkiler anlatılarak, kırsal turizmin gelişmesinde evde çalışmanın önemi anlatıldı. DQK0BIAimSYON vra
Özet (Çeviri)
03.Sumnıary In this study, firstly home-based works have been described, and the the factors affecting home-based works have been examined as well as the working conditions at home. At the same time, social, cultural and the legal requirement have been explained. In the first chapter, the general informations about homeworkers have been given depending on home based works. In the other subjects of this chapter informal economy has been described in relation to home- based works. In the second chapter, the factors affecting home-based works such as economical, technological and family conditions have been investigated. In the second chapter, economical, technological and family factors affecting the homeworkers have been investigated in detail. In the third chapter, the homeworkers have been investigated in terms of economical, social and legal viewpoint. In the fourth chapter, the home-based works in Turkey have been analyzed and statistical evaluations for the homeworkers have been conducted depending on sex and age group, major occupational group, status in employement and branch of economic activity. In the fifth chapter, the homeworkers in the rural areas have been examined. In this chapter, the homeworkers have been examined one by one both the homeworkers agricultural works and for the homeworkers in the unagricultural work. In addition to this, the influences of agriculture policy in Turkey about the homeworkers have been examined. IXIn this chapter the last subject has included position of the homeworkers in the rural tourism areas influences at rural tourism on the homeworkers have been explained and the importance of home-based works for development of rural tourism X