Üretim yönetiminde Amerika ve Japonya'daki uygulamaların kalite anlayışı açısından karşılaştırılması
The Comperation of the understanding of production management system about quality in Japanese and American countries
- Tez No: 97338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ GÖBENEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÜRETİM YÖNETİMİNDE AMERİKA VE JAPONYA'DAKİ UYGULAMALARIN KALİTE ANLAYIŞI AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET 21. Yüzyılda ölçek ekonomisinin yerini çeşit ve esneklik ekonomisi almış, teknolojide ve üretim sistemlerinde meydana gelen değişimler, pazarın müşteriler tararından belirleniyor olmasına yol açmıştır. Böylece işletmeler ayakta kalabilmek için, müşteri beklentilerinin ötesinde en mükemmel kalite özelliklerinde mal ve hizmet üretmek zorunda kalmışlardır. Bu yüzden işletmeler, yeniden yapılanmaya giderek, bilgisayar destekli tasarım ve üretim, robotlarla üretim ve esnek üretim sistemlerini kullanarak yüksek teknolojinin nimetlerinden yararlanmaktadırlar. Japon ve Amerikan üretim sistemleri ve kalite anlayışları, günümüz teknolojisini belirlemektedir. Her iki ülkenin kalite anlayışları arasında bir takım benzerlikler olmasına rağmen farklılıklar da bulunmaktadır. Geleceğin ürününü belirleyen hemen tüm yemlikler ve proses geliştirme faaliyetleri, Amerikan işletmelerinde ortaya çıkmıştır. Japonlar ise bu yeni yöntemleri kendi bünyelerine göre uyarlamışlar ve Kaizen felsefesiyle de sürekli iyileştirmişlerdir. Üretim yönetiminin hedeflediği amaçlarını gerçekleştirebilmesi, üst yönetim tarafından bilinçli ve her aşamada benimsenen stratejilerin ve politikaların uygulanmasına bağlıdır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, üretim ve üretim yönetiminin kavramsal temellerine yer verilmiş ve üretim yönetimine genel bir bakış yapılmıştır. ikinci bölümde, Japon ve Amerikan üretim sistemlerinin ortaya çıkışı ve genel felsefesine değinilerek, her iki ülkenin temel farklılıkları ve benzerlikleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, kalite ve kalite yönetiminin kavramsal temelleri ile tarihçesi, kalite liderleri ve kalite standartları anlatılmış, Japon ve Amerikan kalite anlayışları, temel farklılıkları açıklanmıştır. Ayrıca her iki ülkedeki üretim yönetimi kavramlarının uygulanma düzeyi ile teknolojik durumu ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, araştırmanın amacı, kapsamı, sınırları, yargılanması, yararlan, yöntemi ve modeli tanıtılarak, Kocaeli il sınırlan içerisinde Japon ve Amerikan üretim sistemine göre üretim yapan işletmeler, kalite anlayışlan yönünden incelenerek değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise, araştırma konusunun genel bir değerlendirilmesi yapılarak, her iki ülkenin zayıf ve üstün yönleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ÜRETİM YÖNETİMİNDE AMERİKA VE JAPONYA'DAKİ UYGULAMALARIN KALİTE ANLAYIŞI AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET 21. Yüzyılda ölçek ekonomisinin yerini çeşit ve esneklik ekonomisi almış, teknolojide ve üretim sistemlerinde meydana gelen değişimler, pazarın müşteriler tararından belirleniyor olmasına yol açmıştır. Böylece işletmeler ayakta kalabilmek için, müşteri beklentilerinin ötesinde en mükemmel kalite özelliklerinde mal ve hizmet üretmek zorunda kalmışlardır. Bu yüzden işletmeler, yeniden yapılanmaya giderek, bilgisayar destekli tasarım ve üretim, robotlarla üretim ve esnek üretim sistemlerini kullanarak yüksek teknolojinin nimetlerinden yararlanmaktadırlar. Japon ve Amerikan üretim sistemleri ve kalite anlayışları, günümüz teknolojisini belirlemektedir. Her iki ülkenin kalite anlayışları arasında bir takım benzerlikler olmasına rağmen farklılıklar da bulunmaktadır. Geleceğin ürününü belirleyen hemen tüm yemlikler ve proses geliştirme faaliyetleri, Amerikan işletmelerinde ortaya çıkmıştır. Japonlar ise bu yeni yöntemleri kendi bünyelerine göre uyarlamışlar ve Kaizen felsefesiyle de sürekli iyileştirmişlerdir. Üretim yönetiminin hedeflediği amaçlarını gerçekleştirebilmesi, üst yönetim tarafından bilinçli ve her aşamada benimsenen stratejilerin ve politikaların uygulanmasına bağlıdır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, üretim ve üretim yönetiminin kavramsal temellerine yer verilmiş ve üretim yönetimine genel bir bakış yapılmıştır. ikinci bölümde, Japon ve Amerikan üretim sistemlerinin ortaya çıkışı ve genel felsefesine değinilerek, her iki ülkenin temel farklılıkları ve benzerlikleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, kalite ve kalite yönetiminin kavramsal temelleri ile tarihçesi, kalite liderleri ve kalite standartları anlatılmış, Japon ve Amerikan kalite anlayışları, temel farklılıkları açıklanmıştır. Ayrıca her iki ülkedeki üretim yönetimi kavramlarının uygulanma düzeyi ile teknolojik durumu ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, araştırmanın amacı, kapsamı, sınırları, yargılanması, yararlan, yöntemi ve modeli tanıtılarak, Kocaeli il sınırlan içerisinde Japon ve Amerikan üretim sistemine göre üretim yapan işletmeler, kalite anlayışlan yönünden incelenerek değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise, araştırma konusunun genel bir değerlendirilmesi yapılarak, her iki ülkenin zayıf ve üstün yönleri ortaya konulmuştur.THE COMPERATION OF THE UNDERSTANDING OF PRODUCTION MANAGEMENT SYSTEM ABOUT QUALITY IN JAPANESE AND AMERICAN COUNTRIES ABSTRACT The Scale Economy in 21th Centry, is in lieu of assortment and elasticity economy and the changes in technology and production management systems cause markets to be determined by the customers. Thus the businesses must have to product excellent goods and services over customers expectations just for to be survived. That's why the businesses get benefit blessing of high technologies by reengineering, CAD, CAM, FMS. Japanese and American production management systems and quality perspectiveness determines the nowadays technology. In spite of some resemblences does exist between two countries quality perspectiveness, but also some differences are exist. Almost every innovation and proses improvement facilities which determines the next harvest, does first exist in American Businesses. Japanese as for has adapted these new methods to their selves and has cured continuosly with Kaizen Philosopy. The realization of purpose which aimed by production management depens on the application of strategics and policies which has been adopted consciencesly and gradefully by upper management. The study consists of four chapter, In the first chapter, a general introduction has been writen about fundamentals of production and production management system. In the second chapter, it is mentioned about the existence of Japanese and American production management system, their philosopies, and the basic differences and similarities to each other. In the third chapter, it is mentioned about quality and the fundamentals of quality, it's history, quality leaders, quality standardizations and the basic differences between Japanese and Americans quality understandings. Furthermore it is also mentioned that the application level of production management systems and technological condition of the two countries. In the forth chapter; the purpose of investigation, extent, frontiers, judgment, benefits, method and the model has been explained and businesses in the KOCAELİ city borders which produces due to the American and Japanese system has been investigated about their quality understandings. On the final some general evaluation has been made about the investigation and some weakly and superior parts has been determined for both countries.