İnternet erişiminde kullanılan sabit geniş bant teknolojilerine ait mimari tasarımların kıyaslanması
Comparison of architectural designs of fixed broadband technolojies used in internet access
- Tez No: 973397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR SAMİ TEZEKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, bakır kablo ile uygulamaları başlayan internet erişiminin, optik fiberlerin erişim ağlarına uygulanması sonucu hayatımıza giren FTTX terimi ve sonrası oluşan mimari yapılar açıklanmıştır. Ayrıca kablo tipleri kıyaslanarak fiber optik kablonun bakır kabloya üstünlükleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bununla birlikte yerleşim birimlerinin ihtiyaç duyduğu servis ve alt yapı için FTTH erişim modelinin en ideal nasıl ve ne şekilde olacağı belirtilmiştir. Önerilen çalışmanın deneysel çalışmaları Türk Telekomünikasyon A.Ş bünyesindeki alt yapılar incelenip bakır ve fiber kabloların müşteriye göre konumlandırılmasının nasıl olması gerektiğinden de bahsedilmiştir. Günümüzde hazırda bulunan bakır şebekelerin yerini almaya başlayan fiber optik iletim ağlarında önümüzdeki yıllarda sistemlerin, fiber kablonun direk son kullanıcıya eriştiği sistemler olması istenilmektedir. FTTN ile başlayan bu süreç, zamanla fiberin son kullanıcıya yaklaştığı her adımda yeni bir isim alarak sırayla FTTC, FTTB halini almıştır. Son olarak fiberin haneye ulaştığı noktada ise FTTH ismini almıştır. Hazırlanan bu çalışma ile alt yapılarında FTTH mimari yapısını uygulamak isteyen internet servis sağlayıcılarına verimli bir yol haritası sunulmakla kalmayıp bu süreçte yeni teknolojilere dair bilgi ve deneyim aktarımı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the term FTTX and the architectural structures formed after the application of internet access with copper cables to access networks of optical fibers are explained. In addition, the cable types are compared and information about the superiority of the fiber optic cable to the copper cable. However, it is stated how and how the FTH access model will be the most ideal for the service and infrastructure needed by the settlements. Experimental studies of the proposed study have also been examined and how to position copper and fiber cables according to the customer. Fiber optic transmission networks, which start to replace the current copper networks, are required to be systems where future systems are directly accessed to the end user. This process, which started with FTTN, has taken a new name in every step where the fiber approaches the end user over time, and has become FTTC, FTTB. Finally, at the point where fiber reaches the household, he was named FTTH. With this study, an efficient road map is not only offered to internet service providers who want to apply the FTTH architectural structure in their infrastructure but also transfer information and experience about new technologies in this process.