Duhok ve Samsun illerinin halk inanışları üzerine mukayeseli bir inceleme
A comparative stady on folk beliefs between Duhok and Samsun provinces
  1. Tez No: 973396
  2. Yazar: ISRAA MUSHEER AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DAĞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, halk inanışları kavramı çerçevesinde Irak'ın Duhok ili ile Türkiye'nin Samsun iline ait halk kültürlerinde yer alan halk inanışlarını karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Halk inanışları; bireylerin doğum, evlilik, ölüm gibi geçiş dönemleriyle ilgili inanış ve uygulamalarını, bunun yanında tabiat olayları, hayvanlara ilişkin inanışlar, kutsal kabul edilen mekânlar ve ziyaret yerleri gibi geçiş dışı alanlara yönelik düşünce ve pratiklerini kapsamaktadır. Bu inanışlar, bireylerin yaşam döngüsü boyunca karşılaştıkları olaylara verdikleri kültürel ve toplumsal tepkilerin yansıması olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca söz konusu halk inanışları, geçmişten günümüze aktarılan kolektif deneyimlerin ve inanç sistemlerinin bir sonucu olarak şekillenmiş olup toplumsal belleğin oluşmasında ve kuşaklar arası kültürel aktarımda önemli bir rol oynamaktadır. Araştırmanın temel amacı, iki farklı coğrafi ve kültürel bağlamda ortaya çıkan halk inanışlarını karşılaştırmalı olarak analiz etmek; bu inanışların tarihsel süreç, toplumsal yapı ve kültürel çevreyle ilişkisini ortaya koymaktır. Böylece, iki toplum arasında halk inanışlarının benzerlik ve farklılıklarının, kültürel etkileşim ve yerel kimlik bağlamında nasıl şekillendiği açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmış, alan araştırması kapsamında gerçekleştirilen mülakatlar ve yazılı kaynak incelemeleri ile veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, geçiş dönemi inanışları (doğum, evlilik, ölüm) ile geçiş dışı halk inanışları (hayvanlar, doğa olayları, türbeler vb.) başlıkları altında sistematik biçimde sınıflandırılmıştır. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın konusu, amacı, yöntemi ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci bölümde halk inanışlarının tanımı, kaynakları, işlevleri ve türleri ele alınmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde sırasıyla geçiş dönemlerine ve geçiş dışı alanlara ilişkin halk inanışları ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Beşinci bölümde ise Duhok ve Samsun yörelerine ait halk inanışları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, her iki bölgede halk inanışlarının hem tarihsel mirasın hem de toplumsal belleğin bir yansıması olarak günümüzde de etkisini sürdürdüğü, ortak ve farklı inanç unsurlarının ise bölgesel, kültürel ve dinsel etkilerle şekillendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a comparative analysis of the folk beliefs embedded in the traditional cultures of Duhok province in Iraq and Samsun province in Turkey within the conceptual framework of folk belief. Folk beliefs encompass practices and ideas related to transitional periods in life—such as birth, marriage, and death—as well as beliefs concerning non-transitional areas, including natural events, animals, sacred places, and pilgrimage sites. These beliefs are regarded as reflections of the cultural and social responses developed by individuals throughout the course of their lives in response to various experiences and challenges. Furthermore, such beliefs, shaped by collective memory and long-standing systems of thought, play a significant role in the formation of social memory and the intergenerational transmission of cultural values. The main objective of the research is to comparatively analyze folk beliefs that have emerged in two distinct geographical and cultural contexts, and to examine their relationship with historical processes, social structures, and cultural environments. In doing so, the study seeks to reveal how similarities and differences in folk beliefs between these two regions have developed in connection with local identity and intercultural interaction. A qualitative research design was employed. Data were collected through interviews conducted during fieldwork and through the examination of written sources. The findings were categorized under two primary themes: beliefs related to transitional periods (birth, marriage, death) and beliefs outside these transitions (e.g., animals, natural phenomena, and sacred sites). The dissertation consists of five chapters. The final analysis indicates that in both regions, folk beliefs continue to reflect historical heritage and social memory, and that shared and distinct belief elements have been shaped by regional, cultural, and religious influences.