Kent meydanlarının okunulabilirliğinin incelenmesi:Kayseri kent meydanı örneği
Examination of the readability of the city square: the case of Kayseri city square
  1. Tez No: 973413
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY TÜRKAN YURDUGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Kayseri tarihi kent merkezi, ilkçağdan itibaren tarihin farklı dönemlerinde farklı uygarlıkların yerleşim yeri olmuş ve farklı kültürlerin yerleşerek dini, idari, ilmi ve ticari bir merkez olmuştur. Kent meydanında Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemlere ilişkin örneklerinin bulunduğu birçok yapı günümüze ulaşmış ve kullanılmaktadır. Kent meydanında bulunan bu tarihi yapılın tespitiyle beraber orada yaşayan kullanıcılara anket ve zihin haritası yapılarak araştırma sınırı belirlenmiştir. Belirlenen sınırda bulunan yapıların Kevin Lynch üzerinden meydanın okunabilirliğine katkısının araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The historical city center of Kayseri has been the settlement of different civilizations in different periods of history since ancient times and has become a religious, administrative, scientific and commercial center by settling different cultures. Many buildings in the city square, of which there are examples from the Roman, Seljuk, Ottoman and Early Republican periods, have survived and are in use. With the determination of this historical building in the city square, the research limit was determined by making a survey and mind map to the users living there. The contribution of the buildings on the determined border to the legibility of the square was investigated through Kevin Lynch.