Başkalarının iş ürünlerinden yetkisiz yararlanarak haksız rekabette bulunma
Unfair competition by exploitation of the work results of others
  1. Tez No: 973415
  2. Yazar: HÜSEYİN MERT KAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CEM SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 55/1-c bendi kapsamında düzenlenen“başkalarının iş ürünlerinden yetkisiz yararlanma suretiyle haksız rekabet”konusunu incelemektedir. Haksız rekabetin, serbest piyasa ekonomisinin sağlıklı işleyişini güvence altına almak, dürüstlük kuralına aykırı ticari uygulamaları engellemek ve hem rakip işletmelerin hem de tüketicilerin menfaatlerini korumak bakımından taşıdığı önemden hareketle, bu çalışmada söz konusu özel düzenleme hem teorik hem de pratik yönleriyle ele alınmıştır. Çalışmada öncelikle haksız rekabetin amacı, unsurları ve hukuki çerçevesi ortaya konulmuş; ardından başkalarının iş ürünlerinden yetkisiz yararlanma halinin kapsamı, sınırları ve benzer haksız rekabet türleriyle ilişkisi değerlendirilmiştir. Mehaz hukuk ve Türk hukuku arasındaki benzerlik ve farklılıklar incelenmiş; ayrıca düzenlemenin fikri mülkiyet hukuku, ticari sırların korunması ve dürüstlük kuralı ile kesişen yönleri analiz edilmiştir. Bunun yanında, bu fiilin hukuki sonuçları; açılabilecek davalar, talep edilebilecek koruma yolları, tazminat talepleri ve yargı kararlarındaki uygulama örnekleri üzerinden ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada konu, teorik temeller ve uygulamadaki yansımalar birlikte ele alınarak, farklı görüşler ve uygulama örnekleri karşılaştırmalı biçimde analiz edilmiştir. Bu kapsamda, başkalarının iş ürünlerinden yetkisiz yararlanma halinin hukuki sınırlarının netleştirilmesi, uygulamada yaşanan tereddütlerin giderilmesi ve hukuki güvenliğin güçlendirilmesine yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the concept of“unfair competition by exploitation of the work results of others”regulated under Article 55/1-c of the Turkish Commercial Code No. 6102. Based on the significance of unfair competition in ensuring the proper functioning of the free market economy, preventing commercial practices contrary to the principle of good faith, and protecting the interests of both competing enterprises and consumers, this study addresses the aforementioned provision from both theoretical and practical perspectives. The study first sets out the purpose, elements, and legal framework of unfair competition, then evaluates the scope and limits of the exploitation of others' work results and its relationship with similar forms of unfair competition. The similarities and differences between the reference law and Turkish law are examined, and the intersections of the regulation with intellectual property law, trade secret protection, and the principle of good faith are analyzed. In addition, the legal consequences of this act—lawsuits that may be filed, available protective measures, claims for damages, and examples from court decisions—are discussed in detail. By addressing the subject through both its theoretical foundations and practical implications, the study comparatively analyzes different perspectives and practical examples. In this context, it aims to clarify the legal boundaries of the exploitation of others' work results, resolve uncertainties encountered in practice, and develop solutions to strengthen legal certainty.