Yönetici geliştirme ve verimlilik üzerindeki etkisinin incelenmesi
The Research about manager improving and effects on productivity
- Tez No: 97341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
TEZ ÖZETİ Rekabetin hızla arttığı, teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde, herşey süratle değişmektedir. Bu değişim içinde yer alabilmek ancak nitelikli işgücüne sahip olmakla mümkün görünmektedir. Bu ise ancak, insana yapılacak yatırımla ve onu verimlilik eksenli geliştirmekle gerçekleştirilebilecektir. Yönetici geliştirmenin verimlilik üzerindeki etkisini konu alan bu araştırmanın birinci bölümünde, genel olarak kavramlar tanımlandıktan ve verimliliği etkileyen unsurlara değinildikten sonra araştırmanın amacı, yararı ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci bölümde ise araştırmanın ön çalışması yapılmış ve bu bölümde öncelikle yönetici ve verimlilik geliştirme sürecine değinilmiştir. Daha sonra yönetici geliştirmenin ne olduğu, ilkeleri, yönetici geliştirmenin amaçları, yöneticinin kendini geliştirmesi, örgütsel açıdan yönetici geliştirme davranışı ve geliştirme davranışının önündeki engeller açıklanarak, yönetici eğitim yöntemlerine değinilmiş, ve araştırmanın modeli açıklanmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde anket uygulaması sonucu elde edilen veriler düzenlenerek, değerlendirilmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünde ise araştırma hakkındaki düşünceler ve yorumlar açıklanmıştır. Yönetici geliştirmenin verimlilik üzerindeki etkisinin yadsınamaz bir gerçek olduğu, gelişen insanın geliştiren insan olacağı düşüncesinden hareketle, yönetici geliştirmenin verimlilik üzerindeki etkisini konu edinmiş olan bu araştırma, verimliliği artırmak için insan kaynağına daha fazla yatırım yapmanın gereğini ortaya koymakta ve bunun özel bir faaliyet olarak değil değişimi ve geleceği hedefleyen bir faaliyet olarak ele alınması gerçeğini de dile getirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Everything has been changing rapidly in today's world where tecnology gets higher development and competition is felt intensively. Getting a place in a such a developing world is only possible by having qualified man-power. This can be achieved by investing on human being and by improving them in productivity axle. In the first part of this study which stdudies the effects of manager improving on productivity, consept are defined generally, the aim of the research, benefit and its content is explained. In the second part pie-study if the research is done and priority is given to manager and productivity improvement process. Then, what the manager improvement is, its principles, its aims, self-development of manager, manager improvement behaviour in terms of organizational vision, obstacles in front of improvement behaviour explained. And also manager- education methods are mentioned, the model of the research and information gathering stated. In the third section of it, the data after questionnaire application is evaluated. In the conclusion, the comments and thoughts about the research are emphasized. This study put forward that more to be invested on human source in order to increase productivity by moving from the point that person would be the man who make people developed and that manager improvement has an undeniable impact on productivity. It also pointed out that this kind of work has to be thought as a work that aims change and future not a special work.